Kıyafetlerden Ter Lekesi Nasıl Temizlenir?

Nasıl Yapılır ? anilbirgul

Yaz ayları en çok terlenen ve çamaşır değiştirilen dönemlerdir. Bazı kişiler diğer kişilere göre daha fazla da terleyebilmektedir. Giysilerin özellikle koltuk altlarında görülen ıslaklık hoş bir görüntü oluşturmamakta, doğru yıkanmazsa leke bırakmaktadır. Sadece giysiler değil yastıklar ve çarşaflarda da ter lekesi olabilmektedir. Ter lekesi nasıl temizlenir sorunu en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Beyaz kıyafetlerdeki ter lekelerinin çıkarılması

1) Beyazlarda en etkili temizlik maddesi çamaşır suyuyla yapılır. Ilık suya ilave edilen çamaşır suyuyla yıkanan kıyafetlerden ter lekeleri çıkacaktır. Çamaşır suyu çamaşır makinesinde de kullanılabilmektedir.

2) Lekeli bölgeye dökülen karbonatın üzerine limon sıkılarak biraz bekletilip ılık suyla yıkanabilir.

3)Oksijenli su da iyi bir alternatif sayılır. 1 litre ılık suya 2 çorba kaşığı oksijen dökülür ve terli çamaşır bekletilir. Daha sonra her zamanki gibi yıkanır.

4) Terli çamaşırların beyaz sabun ve ılık suyla da yıkanmasıyla da lekeler giderilebilmektedir.

5) Sirkeli suda bekleterek yıkamak da ter lekelerini gidermek için iyi bir çözümdür. Döşemelik kumaşlar da ılık sirkeli suyla silinebilmektedir.

 

Renkli kıyafetlerdeki ter lekeleri için çözümler

1)Renkli kıyafetlerde oluşan ter lekelerini sirkeli suda bekleterek yıkamak ya da arap sabunu kullanarak gidermek mümkündür.

2)Daha inatçı lekeler için sirkeli suda bekletmek ve ardından çamaşır deterjanı ile yıkamak etkili olabilmektedir. Öyle yaptığınız takdirde daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir