Kredi Notu Neden Düşer?

Ekonomi editor

İnsanlar bazen bir işlem yapma düşüncesiyle bankaya gittiklerinde kredi notlarının düşük olduğunu ve bu sebeple de işlem yapamayacaklarını öğrenirler. Peki, kredi notu neden düşer?

Bankalarda yaptığınız bütün işlemler kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Yani ödeme performanslarınız bankalar tarafından rahat bir şekilde görülebilmektedir. Örneğin ödemelerinizi eksik yapmanız ya da geciktirmeniz durumunda kredi notunuz da düşüş yaşanacaktır. Kredi notunun düşmesine sebep olan etkenlerden en önemlisi ödemelerin gecikmesidir. Yani borcunuzun tamamını olmasa da bir kısmını gününden önce ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde notunuzda ciddi anlamda bir düşüş yaşanacaktır. Bunun dışında bankaya olan borcunuzu düzenli olarak ödüyorsanız fakat vergi dairelerine veya resmi kurumlara borcunuz varsa yine notunuzda bir düşüş gözlenecektir. Herhangi bir sebepten dolayı kredi notunuz düşerse bankalardan para çekmeniz ve işlem yapmanız zorlaşacaktır. Yani bir bankaya gittiğiniz de dikkat edilen önemli konulardan bir tanesi kredi notunuzdur. Eğer notunuz düşükse banka size kredi vermeyecek ve notunuzu yükseltmeniz gerektiğini söyleyecektir. Ayrıca sık sık arka arkaya bankalardan ret aldığınız takdirde başvuru yapmakta puanınızı düşürecektir. Söz konusu notun sadece kart ve banka işlemleri ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Çünkü fatura işlemlerinde yaşanan aksilikler ve sorunlarda kredi notunuzla ilgili  olarak karşımıza çıkmaktadır.

Notunuzun düşmesini istemiyorsanız bütün ödemelerinizi düzenli ve tam bir şekilde yapmanız gerekli olacaktır. Aksi takdirde yapacağınız işlemler oldukça zor bir hal alacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir