Kronik Stres Nedir ? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir ?

Sağlık anilbirgul

Günümüzün sıklıkla görülebilen sağlık sorunlarından biri de kronik stres sorunudur. Birçok nitelikleri sayesinde sıradan stres faktöründen ayrılan kronik stres sahip olduğu olumsuz etkileri nedeniyle başlı başına bir sağlık sorunu niteliği kazanmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen kronik stres tedavi edilmediği takdirde olumsuz etkilerini yaşam boyu devam ettirerek etkileri altına aldığı bireylerde genel ruhsal sağlığının ve fiziksel sağlığının ciddi anlamda risk girmesine neden olarak sonucunda çok daha ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte gün boyu etkili olması nedeniyle bireylerin iş ve sosyal aktivitelerinin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilen kronik stres sorunu aynı zamanda beslenme ve uyku aktivitelerinde de ciddi anlamda tahribatlara neden olabilmektedir.

Bazı belirtilerinin de bulunduğu kronik stres sorunu çağımızda çocuklar haricinde hemen her yaş grubunda yer alan bireylerde etkilerini gösterebilmektedir. Tedavisinin bulunabildiği sağlık sorunlarından olan kronik stres sorunu ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün de çağımızda en fazla görülen sağlık sorunları listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Dolaysıyla her yönden ciddi bir rahatsızlık olan kronik stres sorunu hakkında uzmanlar tarafından uyarılar yapılmakta ve kronik stresin henüz ilk belirtilerinin fark edilmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Daha çok erkeklerde etkilerini gösteren kronik stres sorununun en belirgin niteliklerinden biri de etkilerini sinsi bir şekilde devam ettirmesidir. Bu nedenle uzmanlar kronik stres sorununa maruz kalanların önemli bir kısmının bu ciddi sağlık sorununu kolay kolay fark edemediklerini vurgulamaktadırlar. Peki çağımızın en sık görülen sağlık sorunlarından olan kronik stres nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak kronik stres sorununun genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

 

Kronik Stres Problemi Nedir?

Kronik stres sorunu; özet olarak bitmeyen dönemler boyunca devam eden süreklilik kazanmış stres sorunudur.

Sıradan stresin etkileri gün içerisinde kısa süreler sonrasında kendiliğinden geçebiliyorken kronik stresin etkileri gün boyu devam edebilmektedir.

Birey ertesi gün ise nedensiz olarak kronik stres sorununu yaşayabilmektedir. Genellikle bu olumsuz durumu fark edemeyen birey gün günlük sosyal ve iş aktivitelerinde yeteri kadar verimli olamadığı hakkında da fikir yürütmektedir.

 

Kronik Stres Probleminin Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Kronik stres sorununun birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

Kararsızlık: Kronik stres rahatsızlığının başlıca belirtilerinden biri kararsızlık durumudur. Kronik stres sorununa maruz kalan bireyin gün içerisinde birçok konularda ve hatta en basit konularda dahi çoğu zaman kararsızlık içerisine girebildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Her konuda sürekli olarak evham duyulması: Kornik stres rahatsızlığının başlıca belirtilerinden biri de bireyin her konuda sürekli olarak evham duyması ve bu olumsuz durumdan kendini alamamasıdır.

Sinirlilik: Kronik stres sorununun başlıca belirtilerinden biri de bireyin gün içerisinde nedensiz olarak sürekli sinir halinde olmasıdır. Bu olumsuz durum çoğu zaman bireyin uyku sürecine kadar sürebilmektedir.

Depresyon: Kronik stres rahatsızlığının başlıca belirtilerinden biri de depresyon halidir. Başlı başına bir sağlık sorunu olan depresyon belirtisi kronik stres rahatsızlığının tedavi edilmesine kadar sürebilmektedir. Bununla birlikte birey gün boyu depresyonda olduğunun genellikle farkında olamamaktadır.

Anlamsız korkular: Kronik stres rahatsızlığının önemli belirtilerinden biri de bireyin gün içerisinde anlamsız korkular yaşamasıdır. Bu olumsuz durum çoğu zaman sabah vakitlerinden akşam vakitlerine kadar devam edebilmektedir. Özellikle bireyin yalnız kalması durumunda oluşabilmektedir.

kronik stres nedir

Kronik Stresin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Kronik stres rahatsızlığının başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de olumsuz etkilerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Başlı başına olumsuz bir durum olan kronik stres beraberinde şu gibi olumsuz etkilerin meydana gelmesine neden olmaktadır;

Dağınıklık ve unutkanlık: Kronik stres rahatsızlığına maruz kalan birey günlük yaşamında genellikle dağınık ve unutkan olmaktadır. Öyle ki yapması gereken çok önemli aktiviteleri ve çalışmaları kolayca unutabilmektedir.

Yorgunluk ve iştah kaybı: Kronik stres sorununun olumsuz etkilerinden biri de bireyde yorgunluğun ve iştahsızlığın oluşmasına neden olmasıdır. Öyle ki birey gün boyu hiç çalışmadığı halde yorgun olabilmekte ve iştah kaybı durumuna maruz kalabilmektedir.

Ruhsal ve fiziksel hastalıklar: Kronik stres rahatsızlığının beraberinde neden olduğu olumsuzluklardan biri de bireyde zamanla bazı ruhsal ve fiziksel hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Uzmanlar kronik stres sorununun ruhsal yönden aşırı sinirlilik ve takıntıların oluşmasına ve fiziksel yönden ise kronik yorgunluk sendromunun oluşmasına neden olabildiğinin altını çizmektedirler.

Uyku problemleri: Kronik stres sorununun olumsuz etkilerinden biri de uyku problemlerinin oluşması durumudur. Kronik stres rahatsızlığına maruz kalan birey haftanın büyük bir kısmını yetersiz uyku alımı ile geçirebilmektedir.

 

Kronik Stresin Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir?

Kronik stres rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde beraberinde bazı hastalıkların da oluşmasına neden olmaktadır. Kronik stres rahatsızlığının neden olduğu hastalıklar ise şunlardır;

 • Kronik baş ağrıları ve mide ağrıları
 • Kulak çınlaması ve kalp hastalıkları
 • Kan dolaşımı problemleri
 • İshal ve kusma
 • Şişkinlik ve sıklıkla idrara çıkılması sorunu
 • Bel ve sırt ağrıları
 • Ağız ve dudakta uçuk
 • Alerji hastalıkları
 • Depresyon
 • Konsantrasyon bozukluğu gibi hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

 

Kronik Stres Nedenleri Nelerdir?

Şimdi de kronik stres sorununa neden olan faktörlerin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Kronik stresin oluşmasına neden olan faktörler ise şunlardır;

 • Ekonomik sorunlar ve işsizlik
 • İş ve sosyal ilişkilerde başarısızlık ve dışlanma hissi
 • Kötü beslenme alışkanlıkları
 • Bazı psikolojik problemler
 • Bazı sağlık sorunları
 • Olumsuz yaşam tarzı
 • Uyku problemleri
 • Önceki dönemlerde geçirilen psikolojik travmalar
 • Sıklıkla meydana gelen depresyon
 • Hormonal bozukluklar
 • Aşırı sinirlilik
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Kötü çevre koşulları
 • Aile içi şiddet gibi faktörler kronik stres rahatsızlığının ana nedenleridir.

 

Kronik Stres Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kronik stres rahatsızlığının başarılı bir tedavi sürecinden geçebilmesi açısından ilk olarak bireyin kronik stres sorunundan kurtulmak konusunda tam kararlı olması gerekmektedir. Uzmanlar bu aşamanın kronik stres rahatsızlığının daha kolay ve kısa süreli olarak tedavi edilmesi açısından oldukça önem taşıdığının altını çizmektedirler. Kronik stres rahatsızlığının tedavisinde ilaç ve psikoterapi tedavi uygulamasına başvurulmaktadır. Hasta bir müddetliğine hastaneye yatırılarak ilaç ve psikoterapi tedavisi aldıktan sonra kronik stres rahatsızlığından kalıcı olarak kurtulabilmektedir.

Kronik stres rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra kronik stres nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Kronik stres rahatsızlığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir