Low Level Format Nedir ? Nasıl Atılır ?

Bilgisayar anilbirgul

harddisk

Low Level Format, bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz harddiskiniz üzerinde zamanla kullanıma bağlı olarak oluşan bad sector’leri yok etmek ve harddiskinizi fabrika ayarlarına geri döndürmek için yapılan bir işlemdir. Harddiskinizin performansının düştüğüne inanıyor ve çalışmalarınızda zorluk çekiyorsanız bu işlemi yapmanızı tavsiye edebilirim. Ancak normal format işlemiyle düzelebileceğine inanıyorsanız bu riske girmemenizi söyleyebilirim. Çünkü low level format işlemi sırasında oluşabilecek elektrik kesintiler, sarsıntılar veya sistem hatasıyla bilgisayar işlem tamamlanmadan kapanırsa harddiskinizin kullanılamaz hale gelme ihtimali çok yüksektir.

Low Level Format, harddiskiniz satmak isteyenlerin mutlaka yapması gereken bir işlemdir. Çünkü normal format sırasında manyetik alanda ki bilgiler silinmemekte ve bazı programlar yardımıyla geri getirilmesi mümkün olmaktadır. Sizin bile unuttuğunuz ancak harddisk üzerinde bulunan özel dosyalarınıza başka kişilerin erişim sağlamasını istemiyorsanız satış öncesinde LLF işlemini yapmanızı şiddetle tavsiye etmekteyim.

Low Level Format işlemini sorunsuz olarak uygulayabilen bir çok program olsada bunlar arasında en kalitelisinin MaxBlast olduğunu söyleyebilirim. Bu yazımda sizlere MaxBlast 5’in kullanımını ve nasıl Low Level Format atılacağını anlatacağım.

Öncelikle MaxBlast 5’in ISO dosyasını internet üzerinden temin edip boş bir CD üzerine yazmanız gerekmektedir. Ardından bilgisayarınızın BIOS ayarlarından birincil diskinizi CD-Rom olarak seçerseniz Boot esnasında MaxBlast 5 programı CD üzerinden çalışmaya başlayacaktır. Ardından aşağıdaki adımları takip ederek harddiskinizi ilk günkü haline kolay bir şekilde döndürebilirsiniz.

max-blast-1

 

Low Level Format işlemine başlayabilmek için 1 numaralı alanda belirtilen Maxtor MaxBlast (Safe Version) seçeneğine giriş yapmanız yeterli olacaktır. 2 numaralı alandan Full versiyona erişebilir ve USB, SCSI disklere müdahele edebilirsiniz. 3. alandan ise MaxBlast’ı kapatıp Windows oturumunun açılmasını sağlarsınız.

max-blast-2

 

– Yönlendirilmiş olduğunuz pencerede en alt kısımda bulunan “Wipe Disc” seçeneğine tıklayın. Low Level Format atabilmek için bu menüye giriş yapmanız gerekmektedir.

max-blast-3

 

– Next tuşuna basarak ilerleyebilir ve diğer adımları izleyebilirsiniz.

max-blast-4

 

– Bu kısımdan Low Level Format işlemine sokulacak olan sabit diskimizi seçtikten sonra “Next” kutusuna basmanız gerekmektedir.

max-blast-5

 

– “Delete partitions on the destination hard disc” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Tam anlamıyla fabrika ayarlarına geri dönüş sağlanacaktır. Aksi taktirde sizin önceden bölünmüş olan alanlar bozulmayacak ve tam format işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu yüzden üstteki seçeneği işaretlememiz gerekiyor.

max-blast-6

 

– Harddiskiniz üzerinde bad sector’den şüpheleniyorsanız “Normal” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde tam anlamıyla Low Level Format atmış olmazsınız. Seçtikten sonra “Next” deyip ilerliyoruz.

max-blast-7

 

– Son penceremizde seçmiş olduğunuz disk ve bölünmüş alan bilgileri sizlere sunulacaktır. “Proceed” tuşuna bastıktan sonra işleminiz başlayacaktır. Bu dakikadan sonra kesinlikle elektrik kesintisi, sarsıntı veya bilgisayarın kapanmaması gerekmektedir. Yanlışlıkla yapacağınız kapama harddiskinizin büyük ihtimalle çöpe atılmasına kadar gider.

* Low Level Format işlemi oldukça uzun süren bir işlemdir. Eğer işleriniz varsa tümünü hallettikten sonra başlayın. Çünkü 300 GB’lık bir diske atılan format yaklaşık 8 saat sürmektedir. Bilgisayarınızı geceden açık bırakırsanız tahminen sabah siz uyandığınızda tamamlanmış olacaktır. Ardından geriye size tek kalan bir işletim sistemi CD’si olacaktır. Tertemiz sabit diskinizle yeni bir sayfa açabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}