Masaüstü Bilgisayar mı? Dizüstü Bilgisayar mı?

Bilgisayar editor

Dizüstü bilgisayarların piyasaya sürülmesiyle masaüstü bilgisayarlara olan yönelim azalmıştı. Masaüstü bilgisayarların tercih edilme oranı her geçen gün düşmeye devam ediyor. Ancak, gerçekten dizüstü bilgisayarlar masaüstü olanlara oranla daha güvenilir ve daha kullanışlı mı? Kafanızda cevap bulmamış olan Masaüstü Bilgisayar mı? Dizüstü Bilgisayar mı? sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

diz-ustu-bilgisayar

Dizüstü Bilgisayarların Avantajları

Dizüstü bilgisayarlar kullanıcılara pek çok avantaj sağlıyor. Bu avantajların başında taşınabilir olması geliyor. Her ortama götürülebilen bu cihazlar sayesinde, tüm işlemler istenilen yerden yapılabiliyor. Masaüstü bilgisayarların ise taşınması mümkün olmuyor. Ayrıca, masaüstü bilgisayarların klavye ve fare gibi eklentileri bulunuyor. Bu nedenle çok yer kaplayan masaüstü bilgisayarlara uygun yer bulunması gerekiyor. Dizüstü bilgisayarlar ise, klavyeli olduğundan az yer kaplıyor. Çok hafif versiyonlarının bulunması da avantajları artırıyor. Dizüstü bilgisayarların oyun oynanabilen ve ağır uygulamaları kaldırabilen çeşitleri de bulunuyor. Masaüstü bilgisayarlar tarafından yapılabilen her işlem, dizüstü bilgisayarlar aracılığıyla da yapılabiliyor. Bu nedenle, artık masaüstü bilgisayarlar çok satın alınmıyor. Ancak, dizüstü bilgisayarlarla ilgili kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

masa-ustu-bilgisayar

Dizüstü Bilgisayarların Dezavantajları

Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara oranla çok daha kısa sürede bozuluyor. Kullanıcıların birkaç senede bir dizüstü bilgisayarlarını yenilemeleri gerekiyor. Uzun yıllar kullanılabilen masaüstü bilgisayarlar kolay bir şekilde eski haline döndürülüyor. Oysa, dizüstü bilgisayarlar bozulduğunda tamir edilmesi çok kolay olmuyor. Dizüstü bilgisayarların yere düşme ihtimali oldukça yüksek. Bu nedenle, çeşitli deformasyonlar meydana gelebiliyor. Avantajlar ve dezavantajlar birlikte değerlendirildiğinde, dizüstü bilgisayarların kullanımının daha kolay olduğu sonucuna varılır. Hızlı ve modern yaşamın gereklerinin yerine getirilebilmesi ve yoğun tempoya ayak uydurulabilmesi dizüstü bilgisayarlar sayesinde mümkün olabiliyor. Diğerlerine oranla daha uzun süreli kullanım için tasarlanan dizüstü bilgisayarlar daha çok tercih ediliyor.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir