Masaüstü Bilgisayarların Popülerliğinin Kaybetmesinin 5 Nedeni

Teknoloji anilbirgul

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile yavaş yavaş her birey buna uyum sağlamaya başladı. 2000li yıllarda yoğun ilgi görmeye başlayan internet cafeler birçok müşterinin bireysel olarak internetten faydalanmasını sağladı. İlerleyen yıllarda uygun fiyatlara düşmesiyle evlere girmeye başlayan masaüstü bilgisayarlar zamanla yaygınlaştı. Her evde artık bir masaüstü bilgisayar kullanılmaya başlandı. Ebeveynler çocuklarının yanlarında internet ile tanışmasını daha sağlıklı buldular.

 

Masaüstü Bilgisayarların Tercih Edilmeme Nedenleri Nedir?

Masaüstü bilgisayarların ardından çıkan dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarların tabiri caizse pabucunu dama attı. Daha yaygın halde kullanılmaya başlanan dizüstü bilgisayarlar artık masaüstü bilgisayarların tercih edilmesini azalttı. Masaüstü bilgisayarların tercih edilmeme nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 

  1. Sabit kullanım sağlayan masaüstü bilgisayarlar istenilen ortamlarda bilgisayar kullanımını sınırlandırıyordu. Bu yüzden her yerde kullanım imkânı sağlayan diğer bilgisayar çeşitleri tercih edilmeye başladı.
  2. En çok evdeki annelerin şikâyet ettiği çok yer kaplaması ve birden çok kablo ile ev ortamında dağınıklığa yol açması tercih edilmesini engellemeye başladı.
  3. Bilgisayar hızlarının diğer bilgisayar çeşitlerine göre daha yavaş olması tercih edilmeme nedenlerinden oldu.
  4. Masaüstü bilgisayarınızın bozulması durumunda tamir sürecinin daha zor ve uzun süreli olması kullanıcıları masaüstü bilgisayar kullanmaktan vazgeçmesini sağladı.
  5. Eğer bilgisayar alırken bütçenizi düşünüyorsanız masaüstü bilgisayarlar bütçenizi diğer bilgisayarlara göre biraz zorlayabilir.

 

Masaüstü bilgisayarlar uzun süre kullanım sağlayan hafıza alanı diğer bilgisayarlara göre daha fazla olan bilgisayar çeşitlerindendir. Bu özellikler tercih edilme nedeni olsa da en çok tercih edilmemesini sağlayan nedenlerin başında taşınamama özelliği yer almaktadır. Bireylerin artık vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayarları yanlarından ayırmak istememeleri masaüstü bilgisayarı tercih etmelerini engeller durumda. Bütün gün bilgisayarlarının yanında olmasını isteyen bireyler masaüstü bilgisayarı tercih etmemektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir