Mavi Balina Oyunu Hakkında

Teknoloji Anıl Birgül

Mavi Balina oyununun resmi bir internet sitesi olmamakla birlikte Rus sohbet sayfalarında oyuna girmek isteyen kişilere yönetici tarafından bir adres gönderilmesiyle başlanıyor. Teknoloji yöntemlerini kullanarak internet adresine giren kişilerin bilgisayarlarına virüs gönderilmesiyle kullanıcının tüm kişisel bilgilerine de ulaşılıyor ve bundan sonra da şantaj yoluyla oyuncuya verilen tüm talimatların yerine getirilmesi zorunlu tutuluyor.

Mavi Balina Oyununun Kuralları Nelerdir?

Mavi Balina oyunu 50 gün boyunca süren bir görev listesiyle kullanıcının 50 adet görevi ile oluşuyor. Oyuncunun kendine veya bir yakınına zarar vermekten korku filmlerini izlemeye kadar sıra dışı pek çok görevler yer alıyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara ise ölmesi gerektiği ve nasıl olsa yeniden doğacağı yönünde çeşitli telkinler yapılıyor.

Oyunun görev listesinde ellerine ve ayaklarına balina resmi kazınması istenen çocuklara ayrıca vücuttaki damarlarına yakın yerlere de kesikler atması isteniyor. Hatta bazen saat 04.30’da uyandırılarak gün boyunca oyun yöneticilerinin yolladığı korkunç görüntülerin izlenmesi de görevler arasında yer alıyor. Manipüle edilen bu çocuklar, 49 görev boyunca kendilerine dayatılan sözde görevler nedeniyle psikolojik ve fiziki zararlardan sonra adeta gerçek hayattan koparılıyor. 50. gün final görevinde ise balina olmak adını taşıyan görevde oyuncunun intihar etmesi emrediliyor.

Ailelerin ve Çocukların Dikkat Etmesi Gerekenler

Mavi Balina oyununun zararlı etkilerinden ve ölüme varan acı tablosundan korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı konular ise şöyledir; Çocukların sosyal medya ve internet platformlarındaki bu tarz oyun tuzaklarına düşerek daha sonraları çok üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocuklarının internet kullanma alışkanlıklarını mutlaka takip etmelilerdir. Hatta aileler, çocukların oynadıkları oyunları mutlaka takip etmeli ve incelemelidir. Oyun başında ve internette vakit geçiren çocukların buradaki vakitlerinin sınırlandırılması ve çocukların yaşına uygun oyunların oynatılması gerekir. İnternet ortamındaki yabancılara ve çeşitli gruplara karşı şüpheyle yaklaşılması çocuklara öğretilmelidir ve bu kişilerin tehlikeli sonuçlara neden olabileceği çocuklara uygun bir dille mutlaka anlatılmalıdır. Aileler bu konuda gerekli olması halinde bir uzmandan destek almalıdır ve sosyal paylaşım ağlarında çocuklarıyla arkadaşlık ederek onların adımlarından haberdar olmalılardır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir