Medyum Nedir?

Nedir ? Anıl Birgül

Medyum deyince akla ilk gelen tarot falı bakan insanlardır. Ancak bilime göre medyum böyle bir şey değildir. Kelime kökü Latincedir. Ruh bilimcilere göre, yaşadığımız dünya ile görmediğimiz dünya arasında bağ kurup haberleşme sağlayan kişilerdir. Farklı yöntemler kullanarak bu iletişimi kurdukları düşünülen medyumlar, toplumun muhafazakâr kesimi tarafından eleştirilen ve büyücü olarak nitelendirilen kişilerdir.

Medyum ve Çeşitleri

Bilime göre medyum bir falcı ve ya büyücü değil, görünen alem ile görünmeyen alem arasında bağlantı kuran kişi iken peki medyum çeşitleri nedir? Fiziksel medyumluk ve zihinsel medyumluk olarak iki çeşide ayrılan medyumluk üç farklı yöntemle bilgi aktarımı sağlar.

Altıncı his olarak bildiğimiz, görmeden, hislerimizle karar verdiğimiz ve hatta bazı kişiler tarafından gönül gözü ve ya kalp gözü ile adlandırılan sezgiler hemen hemen herkes de vardır. Bu konuda eğilimi olanlar bu yönünü keşfeder ve üzerine giderek geliştirir. Ancak bu olacak şeyleri bilmek demek değildir. Bu sebeple ruh bilimi medyumluğu iki dünya arasında iletişim sağlamak ile sınırlı tutar. Olmamış şeyler hakkında bilgi vermek yani gelecekten haber vermek medyumluk işi değildir.

Bağlantı Kurma Yöntemi

Eterik dünya denilen yani görünmeyen dünya ile görünen dünya arasında bağlantı kuran medyumlar bu işi trans yöntemi ile yapar. Trans yöntemi nedir? Bu yöntem, tüm yoğunluğu ile konuya odaklanma ve merak edilen kişi ve ya nesnenin görünmeyen bilinmeyen yönlerini anlamaya çalışmadır. Medyumlar trans haline iken, kısa süreliğine de olsa bedenlerini terk ederek görünmeyen dünyaya geçtiklerini söylerler.

Bilgi Aktarımı

Üç farklı çeşitte bilgi aktarımı mevcuttur. Birinci çeşit, öncelikli altıncı his ile bilgi aktarımı yapılır. Medyumun trans halinde hissettiklerini toparlayarak ve kendi öngörülerini de katarak olayı anlatma şeklidir.

İkinci çeşit, duydukları ile bilgi aktarımı yaparlar. Bazı medyumlar trans haline geçtiklerinde yanlarında bir varlık onlara bir şeyler anlatır gibi durup dinlerler. Hatta bu işi daha net duymak adına bardakla yaptıkları da görülür. Transtan çıktıktan sonra duyduklarını danışan kişiye aktarırlar.

Üçüncü çeşit, tırnaklara bakarak bilgi aktarımı yaparlar. Bu yöntem pek fazla kullanılmamakta ve yanıltıcı sonuçlar vermektedir. Tamamen tırnağa odaklanan medyum tırnağı bir televizyon izler gibi izler. Ve gördüklerini danışana aktarır.

Medyumluk Gerçek midir?

Sonuç olarak ruh bilimciler tarafından kabul görmüş olsa da somut kanıtlar ile kanıtlanmış bir durum mevcut değildir. Görünen dünya ile görünmeyen dünya arasında ki bağı sağlayan kişilere ruh bilimciler medyum derken, halkın bazı kesimi cinci diye adlandırıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir