Mehmet Özhaseki Kimdir ?

Kimdir ? anilbirgul

Mehmet Özhaseki 1957 yılında Kayseri’de doğdu.

Eğitim Hayatı

Haseki İlkokul ve ortaokul eğitimini Kayseri’de tamamladıktan sonra üniversite eğitimine Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazanarak devam etti.Fakat o günlerdeki Türkiye’de yaşanan siyasi şartlar sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Hacettepe üniversitesini yarıda bıraktığı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Buradan başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra, Kayseri Adliyesi’nde avukatlık stajını yaptı fakat ardından avukatlık mesleğine devam etmedi. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren ailesinin şirketinin başına geçtikten sonra ticaret hayatının içinde 1994 yılına kadar aktif olarak yer aldı.

1980 yılından sonra ise sosyal amaçlı faaliyetler içinde olan bir çok dernek ve vakıf kuruluşunda aktif yer aldı.Bu faaliyetlerin en önemlilerinden biri Kayseri’deki ilk aşevi faaliyetlerinin başlatmasıdır.Diğer bir tanesi ise maddi imkansızlıklar yüzünden okuyamayan öğrenciler için karşılıksız burs imkanı ile kış aylarında yine maddi sebeplerden dolayı ısınma sorunu yaşayan insanlar icin yakacak fonu gibi hayır faaliyetlerinde yer almasıdır.

mehmet özhasekiMehmet Özhaseki 27 Mart 1994 mahalli seçimlerine katılarak Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki seçimle ise Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. Ve tekrar 18 Nisan 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde tekrar Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Özhaseki 3.kez yüzde 70,2 gibi rekor bir oy ile 20 Mart 2004 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildikten sonra geliştirdiği “Kayseri Modeli Belediyecilik” ile Türkiye için çok güzel bir örnek teşkil etti.

Mehmet Özhaseki tekrar Mart 2009 ve Mart 2014 yerel seçimlerinde aday oldu 4. ve 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.Mehmet Özhaseki 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilki yaşatmış oldu.

Büyükşehirlerin , il, ilçe,belde ve belediyelerinde üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin 7 yıl boyunca başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, yurtiçinde ve yurtdışında TKB nin kurumsal kimlik kazanmasında ve yurdun heryerinde restore çalışmaları yapılarak birçok tarihi eserin yeniden tarih ve kültür mirasımıza kazandırılması hususlarında büyük rol oynadı.

Özhaseki, Ak partiden milletvekili adayı olmak için 10 Şubat 2015 tarihinde Kayseri büyükşehir belediye başkanlığından istifa ederek 7 Haziran’da ve 1 Kasım tarihlerinde yapılan seçimlerde AK Parti Kayseri milletvekili olarak seçilip Meclis’e girdi.

Evli olup 4 çocuk babası olan Mehmet Özhaseki, yabacı dil olarak İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir