Mucizevi Besin Limonun Faydaları

Sağlık anilbirgul

Sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen, C vitamini deposu olan, hemen hemen bütün evlerin olmazsa olmazlarından olan, hoş kokulu, bol ekşili ve salatalarımızın vazgeçilmez bir üyesidir. Anlattıklarım anlatacaklarımın yanından bile geçmez . Gerçekten mucize denilmeyi hakkeden bir gıdadır. Cilt bakımından sağlığa, beyazlatıcı etkisinden  yağ yakıcı özelliğine kadar say say bitmez…

Cildinizi doğal yöntemlerle tedavi eder. Limonun antiseptik özelliği sayesinde yüzünüzdeki sivilce ve aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Daha da güzeli bunların ciltte bıraktığı izleri yok eder. Cilt tonunu açar ve dengeler. İçerisine birazda bal ekleyerek cildinizin beslenmesine de yardımcı olur. Eğer cildiniz çok yağlı  ve sivilceliyse; yoğurt limon karbonat, eğer çok kuru ve sivilce izleri mevcutsa; limon bal karışımını size iyi gelecektir. Kırışıklıklar ve güneş lekeleri gibi cilt problemleriniz varsa limon su ve bal karışımıyla size en uygun tarifi hazırlayabilirsiniz.

limon-4

Saçlarınızı güçlendirir. Yapılan bir takım araştırmalar gösteriyor ki limon saç derisine uygulandığında, saçların parlak ve daha güçlü olduğu kanısına varılmıştır. Bundan dolayı olacak ki şampuanlarda limon özlü adı altında reklamlar yapılmış ve içeriğinde limon kullanılmıştır. Bunun için şampuanımızı değiştirmemize gerek yok, yarım limonu saç derimizde  gezdirmemiz yeterli olacaktır. Ayrıca kepek probleminiz varsa hiç vakit kaybetmemelisiniz.

Sindirim sistemini düzenler. Önemli etkilerinden biride sindirime yardımcı olması, kabız ve hazımsızlık problemlerinin önüne geçer. Yemekler de tercih ettiğiniz limonlu gıdalar (salata, çorba … vs.) Sindirim problemlerinize iyi gelecektir. Eğer öğünlerinizde limon kullanamıyorsanız yemekten sonra limon ve soda karışımıyla midenizin rahatlamasını ve mide asidinize yardımcı olarak size rahatlık sağlayacaktır.

limon-3

Hafızayı güçlendirir. Sadece hafızayı güçlendirmekle kalmaz, beyin ve sinir sistemini olumlu etkilediğinden sakinleştirici etki sağlıyor. Stres altında vücudumuzun kaybettiği C vitaminini kazanmasını sağlıyor.

Kalp dostudur . Limonun içerisinde bulunan potasyum sayesinde kalp sorunlarınıza ve yüksek kan basıncını dengeleyerek, yüksek tansiyonun oluşumunu engellediği uzmanlar tarafından açıklanmıştır.  Bu tarz şikayetleriniz mevcutsa limon tüketimi tavsiye edilmektedir.

limon-2

Vücut direncinizi artıracaktır. Limon denildiğinde aklımıza gelen ilk şey C vitamini kaynağıdır. İçerisinde bulunan yüksek C vitamini hem idrar söktürücü etkisiyle hem de vücutta enfeksiyonlarla savaşarak, hastalıklara karşı koruyucu ve kurtarıcı özellik taşır. Solunum sorunlarına iyi gelmekte ve daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.

Kilo vermenize yardım eder. Sindirim sistemine iyi gelen limon aynı zamanda yağ yakma özelliğine sahiptir. Ilık su içerisine limon sıkıp bunu aç karnına içtiğinizde size hem direnç sağlayacaktır, hem de yağ yakmanızda yardımcı olacaktır. Bu karışımın içerisine bal da ilave edebilirsiniz.

limon-5

Bunların yanısıra;

  • Romatizma hastalıklarından korur.
  • Boğaz enfeksiyonu ve ateşli hastalıklarda en iyi dostunuzdur.
  • Cilde canlılık verir.
  • Kanı temizler.
  • İç kanamayı ve burun kanamalarını durdurur.
  • Diş ve diş eti sorunlarına iyi gelmektedir.
  • Kolera ve sıtma gibi hastalıklarla mücadele eder.
  • Vücuttaki kan şekerini dengeler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir