Munzam Karşılık Nedir ? Oranları Nelerdir ?

Ekonomi anilbirgul

Ekonominin can damarı olan bankaları ilgilendiren önemli konulardan biride munzam karşılık adı verilen zorunlu bir korunma yöntemidir. Munzam karşılık nedir, bilmeyenler için bu konuyu detaylı olarak anlatalım. Munzam karşılık, ülkede bulunan tüm bankaların mevzuatlarında bulunan paraların bir kısmının Merkez bankasınca tutulma işlemidir. Munzam karşılık, tüm bankaların mecburen yaptıkları bir uygulamadır. Bunun sebebi ise bankaların iflasını önlemek olduğu kadar, ülkenin ekonomi nabzının değerlenmesinde de büyük yarar sağlamaktadır. Munzam karşılıklar, merkez bankasının karar verdiği oranda tespit edilmektedir. Hiçbir banka kafasına göre munzam karşılık veremez. Munzam karşılık sayesinde piyasa likidesi takip edilir. Piyasa likidesi iniş çıkışlar, munzam karşılıklarla etkilenmektedir, Eğer Merkez bankasındaki munzam karşılıklar artıyorsa bu piyasa likidesinin düşmesine sebep olur. Karşılıklarda düşüş varsa bu da tam tersi olarak piyasa likidesini arttırmaktadır.

Piyasadaki son durumların kontrolü açısından likide bir kontrol mekanizmasıdır. Ancak pek sık rastladığımız bir terim değildir. Piyasa likidesinde anormal iniş çıkışlar olmamaktadır. Munzam karşılık nedir, bilmeyenler elbette ki bu terimlere yabancı kalmaktadır. Aslında bu tamamen bankaların ilgilendiği bir konudur. Ülkemizde likide %5 ve yahut %6 oranında belirlenmektedir. Elbette ki bu oranlar Türk lirasında ve dövizlerde farklı olmaktadır. Bugün ülkemizde Merkez bankasının verdiği munzam karşılık Türk lirası için %5,5, yabancı paralar içinse oranında olmaktadır. Ancak bu oranlarda ilk üç ay, 6 ay gibi zaman dilimlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu bankaların nasıl bir munzam karşılık vereceği ile alakalıdır.

Merkez bankasının, munzam karşılık olarak aldığı paralar oluşacak bir kriz anında çok işe yarayacaktır. Bu yüzden önem taşımaktadır. Munzam karşılık, vadesiz, cari hesaplarda ilk üç ay 11,5 oranda bir pay almaktadır. İlk ay ise bu oran 8,5 olur. 1 yılda 6,5 oranına düşer. Bir yılı geçince munzam karşılık oranları 5 olarak devam eder. Elbette ki bu dövizlerde daha farklı oranda kendini göstermektedir. Dövizlerde bu oranlar 1 aydan bir yıla kadar 13 oranında, bir yıl ve bunu takip eden yıllarda ise 9 oranında düşürülür. Bu oranların teslimi kaçınılmazdır.

Ekonomi konularına meraklıysanız sizleri bu alanda bilgi sahibi yapmaya devam edeceğiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir