NASA Araştırma Uydusu: TESS

Genel anilbirgul

NASA’dan yine insanlık için de kendisi için de çok büyük bir hamle geldi. Açılımı Transiting Exoplanet Survey Satellite olup Türkçeye Dış Gezegen Araştırma Uydusu diye çevirebileceğimiz TESS’in temel aracı Güneş sistemimizin yakınlarındaki Dünyamızla benzer boyuttaki gezegenleri ve yaşanabilir gezegenler bulmak.

tess

1-2 sene içerisinde fırlatılması tahmin edilen bu uydu yıldızları gözlemleyecek ve yıldızların üzerlerine düşen gölgelerin boyutlarını tespit edip yakınlarındaki gezegenlerin büyüklükleri hakkında NASA’lı araştırmacıların bilgi sahibi olmasına aracı olacak. Uydu bu gözlemlemeleri gökyüzünü 26 farklı bölüme ayırıp her bir bölümü en az 27 gün incelemesi bekleniyor. 2 yılda en az 200.000 yıldızı gözlemlemesi beklenen bu uydu daha yollanmamış olsa da benim gibi daha birçok insanı heyecanlandırmış durumda. Bu arada hatırlarsak NASA’nın 2009’da fırlattığı Kepler uydusundan farkı ise Kepler’e nazaran pek uzağa gitmeyecek olması. Kepler binlerce ışık yılı uzaklığına gönderilmesi hedeflenmiş bir uydu iken bu uydu bizim Güneş sistemimizden pek fazla uzaklaşmayacak gibi gözüküyor.

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bence Mars’tan sonra yaşanılabilir başka bir gezegen bulunması ve bu gezegenin de Güneş sistemimize yakın olması gerçek anlamda çok büyük bir keşif olur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir