OLED TV Nedir ? Diğerlerinden Farkı Nelerdir ?

Teknoloji anilbirgul

Son yıllarda sık olarak adını duyduğumuz gerek görsel ve gerekse de yazılı medyada sık olarak karşımıza çıkan OLED televizyonların nasıl bir teknolojik ürün olduğu sorusunun cevabını bu yazımızda okuyabilirsiniz. Türk üreticilerin ilk olarak geçen yıl piyasaya sürdüğü fakat dünyada 2012 yılından itibaren üretilmeye başlanan ve ülkemizde 2013 yılında çok fazla yaygın olmasa da vitrinlerde yerini alan ve satışa sunulan OLED televizyonları gelişen teknolojinin televizyonlara yansımış bir hali olarak isimlendirebiliriz. Kullandığımız LCD televizyonlarla kıyaslandığında bugün için çok daha pahalı ürünlerdir. Fakat yakın zamanda bu fiyat farkı çok daha makul seviyelere inecektir. LCD televizyonları da hayatımıza ilk girdiğinde evde kullandığımız televizyonlara oranla çok daha pahalıydılar. Ama geldiğimiz noktada artık fiyat açısından çok ama çok makul seviyede olduklarını söyleyebiliriz. Yakın zamanda OLED TV’lerde de durum bu şekilde olacaktır.

 

OLED’İn Açılımı Nedir?

OLED’in Türkçedeki karşılığını “organik ışık yayıcı diyot” olarak söyleyebiliriz. Adını İngilizce “Organic Light Emitting Diode” sözcüklerinin baş harflerinden alır. Yazımızın girişinde de vurgulandığı gibi OLED teknolojisi LED teknolojisine göre şimdilik çok daha maliyetli bir teknoloji olduğundan televizyon fiyatları da o oranda çok daha yukarıdadır. Ancak OLED teknolojisi bir çok firma tarafından üretildiği için zamanla piyasadaki rekabet gücü kendisini gösterecek ve tıpkı LCD televizyonlarda olduğu gibi bu teknolojide de bir düşüş kaçınılmaz olarak oluşacaktır. Hatta 2013 yılında satılan OLED televizyonlar ile bu gün vitrinlerde yerini alanlar arasında bile ciddi bir fiyat farkı vardır. Doğal olarak bu gün satılan OLED televizyonlar ile iki sene sonra satılanlar arasında da kayda değer bir fiyat farkı oluşacaktır.

 

 OLED Teknolojisinin Diğerlerinden Ne Farkı Ve Hangi Avantajı Var?

OLED teknolojisinde en temel fark paneller elektrik akımı geçtiğinde kendi ışıklarını saçarlar. Oysa LED ve LCD televizyonlar dış kaynaktan gelecek bir ışığa ihtiyaç duyarlar. İki teknoloji arasındaki en temel ve belirgin farklılık budur.

OLED teknolojisinde ekran oldukça yüksek bir tepkime süratine sahiptir. Bu açıdan bakıldığında LED teknolojisi ile aydınlatılan bir LCD televizyona göre tepki verme hızı 1000 kat daha yüksektir. Bu nedenle televizyonda oyun oynayanların ve film tutkunlarının çok hoşlanacağı bir teknoloji olduğu rahatlıkla söylenebilir. Oldukça süratli hareket eden görüntüler dahi tüm detayları ile birlikte net olarak görülebilmektedir. Oysa eski teknolojiye sahip ürünlerde ise bu netlik söz konusu değildir. LED ve LCD ekrana sahip televizyonlarda hızlı akan görüntüler sonucunda OLED televizyonlarda olduğu gibi bir netlik oluşmaz. Bu açıdan bakıldığında seyir zevki ve kalitesi açısından iki teknoloji arasındaki fark çok ama çok yüksektir.

OLED televizyonların son derece ince olması da en belirleyici ve göze çarpan özelliğidir. Sadece birkaç milimetre kadar kalınlığa sahiptirler ve bu açıdan bakıldığında diğer televizyonlara göre ağırlık bakımından da çok daha hafiftirler

Kontrast özellikleri değerlendirilecek olursa OLED teknolojisi LCD teknolojisine göre çok belirgin bir fark ortaya koymuş durumdadır.

LCD ve LED teknolojisi dar bir görüntü verme açısına sahiptir. Oysa bu olumsuzluk diğer bir ifade ile bu dezavantaj OLED teknolojisinde tam anlamıyla çağ atlamış durumdadır dense yeridir. Yan açıdan bir LED ya da LCD ekranına bakıldığında görüntüde belli bir bozulma söz konusudur. Oluşan bu görüntü bozukluğu bu ekranlara karşı temel bir şikayettir. Oysa OLED teknolojisine sahip bir televizyonun ekranına çok daha dar açılardan bakılsa dahi bir görüntü bozukluğu söz konusu değildir ve son derece net bir görüntü vardır.

LCD ekranlar kadar dışarıya bir ışık sızdırma durumu yoktur.

Güç tüketimi açısından her iki teknoloji arasında belirgin bir fark yoktur ve bu nedenle bir kıyaslama yapmak gereksizdir. Bu açıdan bakıldığında OLED televizyonlarla LCD televizyonlar arasında bir avantaj ve dezavantajdan söz etmek şimdilik anlamsızdır. Aynı oranda enerji tükettiklerini söyleyebiliriz.

Yukarıda açıklanan tüm bu detaylar değerlendirilecek olursa “OLED teknolojisine sahip televizyonlar LCD ve LED televizyonlara göre çok daha üstündür” cümlesini çok rahat kurabiliriz. Çok yakın zamanda OLED televizyonların da çok daha ucuzlayacağı göz önünde bulundurulduğunda evlerimizdeki LCD ekranlı televizyonlar yerini OLED televizyonlara bırakacak demektir. Tıpkı LCD televizyonlar yaygınlaşmaya başladığında evlerimizdeki tüplü televizyonların ortadan kalktığı gibi. Yani teknoloji değiştikçe bu değişim ve gelişimden kaçınılmaz olarak etkilenmekteyiz ve ona sahip olmaktayız.

Ancak LCD teknolojisi de diğer taraftan kendisini geliştirmekte ve yenilemektedir. Farklı yenilikleri bünyesine katmak için gelişmeye devam etmektedir Bu açıdan bakıldığında LCD teknolojili televizyonlar hemen piyasadan silinip gidecek gibi durmamaktadır. Her ne kadar OLED teknolojili televizyonlar LCD televizyonlara nazaran bir çok bakımdan çok daha üstün olsalar da LCD ekranlı televizyonlar bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecektir.

Kore OLED ve LCD teknolojisinin geliştirilmesinde başı çeken ülkedir. Kore’nin en önde gelen ekran markaları olan Samsung ve LG bu iki teknolojiyi çok daha ileri seviyelere götürmek için birbirleri ile adeta yarış halindedirler. İki üretici arasındaki bu yarış ve rekabet çok yakın gelecekte daha gelişmiş ve farklı özellikleri bünyesinde bulunduran televizyonları hayatımıza sokacaktır. Bundan 15 yıl öncesi ile günümüz televizyon teknolojisi ne kadar farklı ise elbette günümüzden 10 yıl sonrası da bugünden çok daha farklı olacaktır. Teknoloji gelişimi ve ilerleme bize bunu göstermektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir