Özgüven Kazanma Yolları

Genel anilbirgul

Özgüven kazanma yolları isimli bu yazımızda sizlere güvensizliğinizi yok etmenin 16 yolunu sunuyoruz. Bazı insanlar özgüveni ailelerinden öğrenirler. Erken yaşta aileleri tarafından ne kadar muhteşem oldukları söylenerek ve bu fikre inanarak yetişirler. Üzülmeyin özgüven kazanmak için hiçbir zaman geç değil. Hep üzgün olmanın sizi bir yere getirmediğini keşfetmeniz ilk adım olabilir. Yaşamınızın kontrolünü elinize alabilirsiniz. Kendinizi olağanüstü hissetmeyi öğrenmek sadece bir eğlence değil. Aynı zamanda hayatınızı da olağanüstü bir hale getiriyor. Kendinizi sevmeye hemen şimdi başlayabilirsiniz:

özgüven kazanma yolları

 

Büyük Resme Bakın.

Çoğumuz için bazı şeyler hiç yolunda gitmez: İstediğimiz işi alamayız. Bacaklarımızda rahatsız edici bir ağrı olur. Bir süre yaşamdaki pozitif olaylara konsantre olmak ve hayatın önemsiz kaygı ve üzüntülerden çok daha geniş olduğunu hatırlamak iyidir.

 

Kendinize “Evet” Deyin.

“Annem, sorduğum şeylere önemsizmiş gibi her zaman ‘Hayır’ cevabını verirdi. Bu benim, kendimi ‘Evet’ cevabından mahrum hissetmeme yol açtı. Böylece yetişkin olduğumda birçok kez ‘Evet’ demeyi öğrendim: ‘Evet Melda Gucci ayakkabılarıyla gezebilirsin.’ ‘Evet, Melda diğer çikolatayı da yiyebilirsin…” diye anlatıyor 25 yaşındaki pazarlama müdürü Melda. Öz disiplin ve ılımlılık fayda sağlayabilir; fakat kendinize iyi davranmak ve şımartmak ruh sağlığınız için daha iyidir.

 

Zamanınızı Sizi Seven İnsanlarla Geçirin.

Haydi! Sizi seven en az bir kişi olmalı. Bütün vaktinizi onlarla geçirmeniz şart demiyoruz; fakat gerçek dostlarınızın olması kendinizi iyi hissettirir. Onlarla birlikte mutlu olabilirsiniz.

 

Yeni Şeyler Öğrenin.

İyi olmadığınız şeyleri yapmaktan nefret mi ediyorsunuz? Bu sizi hayata karşı çekimser yapmasın. Yeni bir şeyleri denemek, kendinizi geliştirmenizi ve mükemmel hissetmenizi sağlar. Kendinizi hiçbir aktivitede bulunmadan köreltmek yerine, yeni projelere el atarak güven kazanın. Yeni bir işin üstesinden gelebileceğinizi öğrenmek sizi yeniden bir çocuk gibi hissettirecektir. Ara sıra kendinize “Ben mükemmelim” demeyi ihmal etmeyin.


Sosyal Alanda Riske Atılın.

Yeni aşklar ve arkadaşlar bulmak zordur. Yeni insanlarla birbirinizi tanımak için daha fazla zaman harcarsınız. Bu ise size daha büyük özgüven kazandırır. Her yeni ve başarılı sosyal tecrübe özgüveninizi arttıracak ve destekleyecek demektir. Ayrıca başarılı olamasanız bile denemek hiçbir çaba göstermemekten daha iyidir.

 

Hayatınızı, Başkalarının Hayatını Ciddiye Aldığınız Kadar Ciddiye Alın.

Huzurlu bir pazar günü planlarınızı sadece erkek arkadaşınız dışarı çıkmak istiyor veya kız arkadaşınız ağlayacak bir omuz arıyor diye çöpe atmayın. Sizin ihtiyaçlarınız diğerlerinin ihtiyaçlarından daha önemlidir. “Kendimi seviyorum ve bugünümü kendi isteklerime ayırmak istiyorum” fikrini zihninize yerleştirin. Gitmek istemediğiniz bir davet olduğunda nazik ve kesin bir şekilde geri çevirin: “Hayır! Teşekkür ederim. Başka planlarım var. Ya senin?” deyin.

 

Problemlerinizi Çözmeye Çalışın.

Kendinizi üzüntülü hissediyor veya işinizden hoşlanmıyorsanız, adımlarınızı sizin için kendinize saygının bir işareti olan konumunuzu değiştirmek amacıyla atın. Yaşamın problemleriyle mücadele etmek için kendinize, değerli olduğunuz mesajını verin. Sizin değeriniz yüksek ve fazlasını hak ediyorsunuz. Karşınıza çıkan problemleri mantıklı bir şekilde durup düşünerek yenmeye çalışın. Her sorunun bir çözümü olduğunu unutmayın.

 

Ayakkabı Seçimine Önem Verin.

Biraz tuhaf ama yürüdüğünüzde tok bir ses çıkaran ayakkabılar giyin. Bu size özgüven enjekte edecektir. Böyle bir ses çıkaran ayakkabı giyen bir insan olarak kendinden emin, dik ve kuvvetli bir şekilde yürüyeceksiniz.

Ayakkabılar, her zaman istediğiniz mükemmel görünüş için kullandığınız kıyafetinizin parçasıdır. O yüzden ayakkabı seçerken, kendinizi mutlu ve güvenli hissettirecek olanları almaya dikkat edin.

 

İlk Seçiminizi Yapın.

Hayatta en çok neye sahip olmak istediğinizi düşünün ve kendinize bir hedef belirleyin. Bir ufak değişiklikle başlayabilirsiniz. Şık bir restoranda akşam yemeğine çıkın. Pahalı bir ruj alın. Kendinize ufak ödüller verirseniz, büyük hedefinize ulaşmak için daha çok motive olabilirsiniz.

 

Hareket Edin.

New York Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, egzersiz yapmanın, kalp atışlarına destek verdiğini gösteriyor. Spor yapınca kendinizi formda, enerjik ve mutlu hissetmeniz de cabası. Bu, özgüveniniz için harikalar yaratır.

 

Görünüşünüzü Sevin.

Özgüven, özellikle yatakta kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Aslında dış görünüşünüz; ne kadar ince veya güzel olduğunuz önemli değil. Önemli olan kendinizi güzel ve seksi hissetmeniz. Yapılan araştırmalar, kadınların duyduğu seksüel güvenin, güzel görünümle ilgisi olmadığını ortaya çıkarıyor.

 

Sadece Gülümseyin.

Yalnız mısınız? Çevrenize bakın ve size bakan erkeklere bir gülümseyin. Hayır, onların hepsi deli değil. Bazıları gerçekten yakışıklı ve onlar da sizin gibi. Sadece size, davetkâr bir bakış atıyorlar.

 

Mükemmel Özgüvenden Taviz Vermeyin.

Özgüven kazandınız, şimdi sıra onu korumaya geldi. Karşılaştığınız zorlukların güveninizi sarsmasına izin vermeyin. Hepsiyle başa çıkacak kadar güçlü olduğunuzu unutmayın.

 

Paranıza Dikkat Edin.

Finans konularında çok başarılı değil misiniz? Bir yatırım danışmanından yardım alabilir, ekonomi haberlerini takip edebilirsiniz. Maddi özgürlüğünüzün de özgüveninizin bir parçası olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir