Parlak Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Sağlık anilbirgul

Parlak bir cilde sahip olmak tüm kadınların arzusu. Peki, bunun için neler yapabiliriz?

Öncelikle hemen belirtelim; sadece güzellik ürünleri kullanımı, doğal güzellik maskeleri ve benzeri uygulamalar parlak bir cilde sahip olmak için yeterli değildir. Bunların yanında yaşam stiliniz, uyguladığınız diyetler ve genetik mirasınız da önemlidir.

Çoğu bayan ne kullanırsa kullansın, ne uygularsa uygulasın mat bir görünümden kurtulamaz. Bu onun suçu değildir. Böyle bir cilde sahip olmasına genetik mirası müsaade etmemektedir. Cilt bakımı uygulamalarına geçmeden önce mutlaka bir dermatolog ile görüşüp cildiniz hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Yama testi ile kullanacağınız güzellik ürünlerine karşı alerjik reaksiyon gösterip göstermediğinizi de öğrenmelisiniz.  Hem doktorunuz size bu cilde ne kadar sürede hangi yöntemlerle sahip olacağınız hakkında bilgi de verebilir.

Parlak bir cilde sahip olmak için vücudunuzdaki tüm sistemlerin orantılı bir şekilde çalışması gerekiyor. Bunlar içinde bilhassa “dolaşım sistemi” düzgün çalışması önemlidir.

Dolaşıma Hareket Kazandırın 

Kan dolaşımının yavaş gerçekleşmesi cildinizdeki hücrelerin birer birer ölümüne yol açar. Buda cildinizin daha solgun görünmesinin sebebidir. Bu yavaşlama da birçok faktör etkili olabiliyor. Bunların en etkilisi tabii ki sigara ve tütün kullanımı. Sigara bedeniniz de her sisteme zarar verdiği gibi kan dolaşımınızı da önemli derecede yavaşlatıyor.

Eğer sigara ve tütün kullanıyorsanız öncelikle onlardan kurtulmanız gerekir.

Diğer faktörlerden biri de korseler… Bayanlar vücudunda ki fazlalıkları saklamak için sert ve sıkın bir yapıya sahip korseleri kullanmaktan geri kalmıyorlar. Korseler uygulandığı bölgedeki basıncı arttırarak damarlardaki kan akışını yavaşlatır. Bu da hücrelerin ölmesi demektir.

Dar ve topuklu ayakkabı kullanımı da bir o kadar etkilidir. Ayağınızı sıkıştırarak dolaşımı engelliyor. Bunlarla beraber aşırı tatlı tüketiminden de kaçınmanız gerekiyor.

Kan dolaşımını aktif hale getirmenin basit ama etkili yolları da mevcut.

Soğuk su duşları ile kan dolaşımınızı hareketlendirebilirsiniz. 2-3 dakika boyunca soğuk suya maruz kalmış vücudunuz savunma mekanizmasını devreye sokarak dolaşımı  hızlandırır. Ayrıca soğuk su cildinizin daha gergin ve canlı görünmesini sağlar.

Bol bol spor ve egzersiz yapmalısınız. Egzersizler sizi fazla kilolarınızdan kurtardığı gibi dolaşım sisteminizi de hızlandırır. Vaktim yok diye üzülmeyin. Asansör yerine  merdivenleri, taksi yerine kısa mesafeli yürüyüşleri denemeniz yeterli olacaktır.

Cildiniz Kuru Kalmasın 

ABD’de yapılan araştırmalara göre nemlendirici kullanan bayanların kullanmayanlara oranla %35 daha az yaşlanma etkisi gösterdiği kanıtlanmıştır.  Bu nedenle belirli bir düzenle nemlendirici kullanmanız cildinizi daha bakımlı ve sağlıklı kılacaktır.

Nemlendiricileri sadece kremlerle sağlamak yeterli değildir. Dermatologlar ile görüşüp serumlar ile vücudunuza düzenli nem aktarımını sağlamanız gerekli. Bunun yanında tuzlu  sularla, deterjanlarla ve sabunla fazla içli dışlı olmamalısınız.

Su bazlı doğal güzellik ürünleri sayesinde günlük cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Güneşten Korunmak Gerek 

Güneş ışınları cilt için büyük tehlike. Kahverengi lekeler, kırışıklıklar, melasma gibi birçok rahatsızlığın ana sebebi. Bu nedenle öğle saatlerinde güneşe çıkmamaya dikkat ediyoruz. Eğer mecbursak yüksek faktörlü ve nemlendirici özelliğe sahip koruyucu kremlerle cildimize bakım uyguluyoruz.

Güneş ışınlarına maruz kalmış bir cilt için en etkili tedavi yöntemlerinden biri de A Vitamini almaktır. A vitamini cildi içeriden beslediği gibi iyileştirici özelliğe de sahiptir. Hücre yenilenmesinde aktif rol oynar.  Cildin parlak görünmesi için gerekli bileşimlerin daha hızlı salgılanmasına yardımcı olur.  A vitaminini beslenme programınızdan eksik etmemeniz gerekmektedir.

Bu önerileri dikkatle uyguladığınız, doğal güzellik ürünleri ile bakımlar yaptığınız, beslenme ve egzersizlerinize özen gösterdiğiniz takdirde bu cilde kavuşmak hayal değil!

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir