PES 2014 İncelemesi ve Video

Oyunlar anilbirgul


Bilgisayarda futbol oyunları denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi muhakkak ki PES’tir. Pes bize her zaman daha gerçekçi bir futbol zevki sunmuş ve içimizdeki futbol aşkını bilgisayara yansıtmaya çalışmıştır. Hemen hemen her Türk gencinin bilgisayarında kurulu olan Pes 2014 yılında futbolseverlerin karşısına yeni ve daha gerçekçi bir versiyon ile çıkıyor.

Konami’nin köklü değişikler yaptığı bu seri 20 Eylül’de piyasaya girdi. Pes 2014, Metal Gear Solid: Ground Zeroes’te da kullanılacak olan Fox Engine tabanlı yeni bir oyun motoru kullanıyor. Bu oyun motoru kütle merkezli fizikler kullanıyor. Yani vücudun her bölgesi ayrı bir ağırlığa sahip. Oyuncular çarpışma anlarında daha gerçekçi oluyor. Ayrıca oyunda top oyuncunun çarptığı bölgesine göre tepki veriyor. Pes yeni serisinde detaylara bile büyük önem vermiş. Oyuncuların yüzündeki gözenekler bile belli oluyor ve bunun için oyuncular özel stüdyo odalarına giriyorlar. Japon dergisinde çıkan habere göre ise her oyuncunun kaşı bile farklı olacakmış. Bunlara ek olaraktan formalar futbolculardan bağımsız halde futbolcular koşarken formaları dalgalanıyor. Top kontrolüne gelince Pes 2014 oynayanlar zaten bunun farkına varacaklar. Artık daha kolay kontrol edilebiliyor ve kullanıcıya büyük kolaylık sağlıyor.

Pes 2014’te yapılan yeniliklere baktığımızda artık hava durumu oyunu etkileyebilecek, oyuncuların formaları ve ayakkabıları kirlenebilecek ki bu gerçeğe bir adım daha yaklaştığını gösterir. Pes oynayanların bildiği garip kaleci animasyonları da artık değişmiş ve daha güzel hale gelmiş durumda. Teknik direktörlük yapmak isteyenlere ise iyi bir haber var. Artık ulusal bir takımın teknik direktörlüğünü yapabilecek ve kadroya istediğiniz formda oyuncuları çağırma fırsatına sahip olacaksınız. 2013 versiyonunda yer alan iki tane forma seçeneği 2014’te üçe çıkarılmış durumda.

PES firması son dört yıldır yaptığı atılımın karşılığı 2014’te almış gözüküyor. Oyuncuların kabiliyetlerini tek tek inceleyen Pes ekibi bu yönden oyun eleştirmenlerince tam not aldı. Daha gerçekçi bir oyun yaratmaya çalışan Pes 2014 serisi ile bunu yakaladı.

Oyunu oynayan biri olarak şunları söyleyebilirim ki Pes 2014 son zamanlarda oynadığınız en gerçekçi futbol oyunu. Oyunu ilk açtığınızda 2013 versiyonuna göre daha değişik bir tema ile karşı karşıya geleceksiniz. Daha yaratıcı bir tema kullanan Pes görselliğe de büyük önem vermiş. Pes’te yer alan takımlara baktığımızda İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa ve Hollanda ligleri yer alıyor. Diğer Avrupa takımları şeklindeki kategoride ise Türkiye’den yine sadece Galatasaray yer alıyor ki buda Türk futbolseverler ve kullanıcılar için üzücü bir durum.

Pes 2014’ün en önemli özelliklerinden bir tanesi de takım oyununu istediğimiz şekilde yapabilmemiz. Grup olarak seçeceğimiz 3 yada daha fazla oyuncuyu sahanın belirli bir yerinde taktiksel olarak oynatabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse seçtiğiniz 3 oyuncudan birisine rakip savunmayı oyalamasını, diğerine ara pası atacak pozisyon oluşturmasını, diğerine ise rakip alanda savunma arkasına hızlı koşu yapmasını taktiksel olarak verebilirsiniz. Artık kullanıcıların taktik konusunda daha çok seçeneği bulunmakta

Oyunu oynamak isteyenlerin merak ettiği konulardan bir tanesi ise PC gereksinimleri. Bu konuyla ilgili gerekli açıklama yapıldı ve sistem gereksinimleri şu şekilde.

Minumum
İşletim Sistemi: Win Xp 32, Vista, Windows 7
Ekran Kartı: GeForce 510 veya Radeon HD 5450 512MB
İşlemci: Pentium D 820 2.8GHz veya Athlon LE-1640
Hafıza: 1 GB Ram
Sabit disk: 10 GB boş alan
DirectX: 9.0c

Önerilen
İşletim Sistemi: Win Xp 32, Vista, Windows 7, Windows 8
Ekran Kartı: GeForce GT 440 veya Radeon HD 5550 1024MB
İşlemci: Core 2 Duo E7400 2.80GHz veya Athlon II X2 255
Hafıza: 4 GB Ram
Sabit disk: 10 GB boş alan
DirectX: 9.0c

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}