Pilatesin Faydaları Ve Temel Pilates Hareketleri

Sağlık anilbirgul

Pilatesin en çok bilinen faydası, vücut dengesini sağlamasıdır. Kişinin her hareketindeki dengesini oluşturur. Karın kası ile oturmayı ve durmayı öğretir. Vücudu dikleştirir. Kaslarınızın daha çok esnemesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Vücut sıkılaşmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır. Doğru nefes alıp vermeyi öğretir. Enerjinizi yükseltir ve stresinizi azaltır.

Temel pilates hareketleri ilk olarak doğru nefes alma ile başlar. Nefes alırken, göğüs kafesine doğru alınmalı. Burundan alınıp ağızdan verilmeli. Nefesin tamamı bir anda verilmemeli, yavaş yavaş ve nefesin tamamı verilmeli. Daha sonra yatar pozisyona gelin ve bacaklarınızı dizden kırın. Daha sonra nefes alın ve nefes verirken bir bacağınızı düz olarak uzatın. Daha sonra tekrar nefes alın ve verirken düz bacağı tekrar kırıp, diğer bacağı uzatın. Diğer bir hareket ise yine yatarak gerçekleştirilmektedir.

Bu sefer bacaklar 90 derece yukarıya kaldırır. Eller ilk olarak, nefes alınarak baş kısmına doğru uzatılır ve serbest bırakılır. Sonrasında nefes verilirken, kollar dizlere doğru uzatılır. Bu hareket gerçekleştirilirken, baş ve boyun kısmı kaldırılmamalıdır. Ve karın olabildiğince sıkı bir halde olmalıdır. Temel pilates hareketlerinin bir diğeri ise kalça ve bacak çalıştırmaya yöneliktir. Bu harekette, dizler üzerinde sırt düz olacak şekilde durulur. Bacaklar arkaya doğru uzatılır ve ayaklar gergin bir şekilde tutulur.

Bacak bu şekilde birkaç saniye bekletildikten sonra aynı pozisyon diğer bacağa da uygulanır. Daha sonra dirsekler üzerine geçilir. Bu sefer ayaklar dengeyi sağlar. Bacaklar önceki harekette olduğu gibi yine arkaya doğru uzatılır. Hareket daha da zorlaştırmak istenirse, harekete kollar da katılabilir. Hangi bacak uzatılırsa ters kol öne doğru düz bir şekilde uzatılmalıdır. Aynı kol ve bacağa birkaç kere uygulanmalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir