PMS Nedir?

Nedir ? Anıl Birgül

Açılımı Premenstrüel Sendrom anlamına gelen ve kadınların yaklaşık yüzde 70’inde görülen adet öncesi değişiklikleridir. Adet dönemi öncesi hormon seviyelerindeki değişikliğin sebep olduğu bu durum çeşitli aşamalar ile incelenmektedir. Şişkinlik, ağrı, yorgunluk, sinirlilik, iştahlılık ve gerginlik hali gibi durumlar çoğu kadında gözlemlenen ancak rutin yaşantıyı etkilemeyen PMS durumlarıdır. Ancak depresyon ve intihar girişimine kadar giden durumlar doktor kontrolünde geçirilmesi gereken dönemlerdir ki bu dönem geçse dahi hasta yine doktor kontrolü altında belli bir süre ilerlemelidir. Bu sebeple PMS nedir? ya da nasıl anlaşılır? Soruları aslında çeşitlilik gösterir.

Topluluklara Göre Belirtiler Farklılık Gösteriyor

Toplumsal kültürler ve yaşam çeşitlilikleri PMS konusunda da farklı şikayetleri beraberinde getiriyor. Örneğin Uzakdoğulu kadınlar günlük yaşantının stresi altında sık bulunmadıkları ve iş hayatından daha uzak oldukları için genellikle bu süreci ağrılar ile geçiriyor. Ancak iş hayatında kadınların önemli bir yerde olduğu batılı toplumlarda görülen PMS belirtileri genellikle stres ve bunalım ile ölçümleniyor.

Fiziksel Değişiklikler

Hemen her kadında PMS dönemi fiziksel belirtileri benzerlik gösterir. Kasık ve bel gölgesinde ağrı, göğüste hassasiyet, baş ağrısı, baş dönmesi, deride döküntü, diş eti hassasiyeti ve kanaması, kızarıklık, alerjik reaksiyonlar, sıcaklama, bulantı, daraltı gibi belirtiler çoğu kadında aynıdır. Bunlar için herhangi bir tıbbi müdahale gerekmez. Adet dönemi sonunda bu belirtiler kendiliğinden son bulur. Aynı şekilde fiziksel belirtiler arasında sayılabilecek uykusuzluk için de herhangi bir ilaç kullanımı gerekmez. Ancak bazı kadınlarda uykusuzluk problemi adet dönemi bitmiş olsa dahi devam eder ki bunu PMS olarak adlandırmak mümkün değildir. Bu tarz durumlarda uzman bir doktordan yardım almak olasıdır.

Ruhsal Değişiklikler

Tehlike arz eden değişimler genellikle ruhsal değişimlerdir. Çünkü depresyon ve sinirlilik harbi bu değişimlerin içindedir ki bu durum ilerlediğinde intihar girişimleri gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Kişinin bu hali gözlemlendiğinde her zamankinden farklı bir durum sezilir ise doktora başvurmakta fayda vardır. Sürekli huzursuzluk ve gerginlik hali anlamına gelen ve Premenstrüel Disforik bozukluk olarak adlandırılan rahatsızlıklar da ciddi olmamakla birlikte devam ettiğinde yaşam kalitesini düşürebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir