Powerpoint İle Etkili Sunumlar Nasıl Hazırlanır?

Bilgisayar anilbirgul

powerpoint ile etkili sunum hazırlama

Powerpoint İle Etkili Sunumlar Nasıl Hazırlanır?

 

İlk çıktığı günden bu yana oldukça rağbet gören ve özellikle de iş dünyasında kolaylık sağlayan Powerpoint’te etkili sunumlar hazırlamak için bazı özellikleri bilmek gerekiyor. Özellikle de dizayn sürecini iyi bilerek, profesyonel anlamda Power Point eğitimini almak gerekiyor. Powerpoint etkili sunumlar hazırlamak için ilk önce göze çarpacak ve dikkat çekecek öğelerin belirlenmesi gerekiyor. Bu uygulamalar slaytı nokta atışları gibi vurgulu yapıyor.

 

Giriş ve Gelişme Bölümleri İyi Ayarlanmalı

 

Etkili sunumun ikinci aşamasında konu hakkında öncelikle sıkı bir şekilde plan yapmak ve planlı bir şekilde bu çalışmayı tamamlamak gerekiyor. Özellikle de çalışma mutlaka giriş, gelişme ve sonuç bölümünden oluşmalıdır. Giriş bölümünde konunun ne olduğunu anlatılmalı, gelişme bölümünde de sunum taçlandırılarak dikkat çekilmelidir. Etkili sunumlar için dikkat çekici hazırlamak gerekirken bir yandan da karmaşadan uzak durulması gerekmelidir. Slaytı sadece okuyarak geçiştirmek de doğru değildir. Grafik, resim ve tablolar üzerinden açıklamalar yapmak akılda daha kalıcı hale getirecektir.

 

Sonuç Bölümü Bilgi Bölümü

 

Powerpoint’i etkili kullanmak adına yapılan giriş ve gelişme bölümünden sonra son fırsat olarak görülen sonuç bölümünde amaç bilgi vermek olmalıdır. Bu bölümde en baştan bu yana sunumun özeti hızlı bir şekilde ayarlanmalı, anahtar kelimeler ve yapılacak vurgular da verilmelidir. Powerpoint sunumunu izleyen çoğu katılımcı genellikle son cümleyi akıllarında tutar. Bu yüzden de her zaman sonuç bölümünün son cümlesinin etkili olması gerekir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir