Pratik Leke Çıkartma Yöntemleri

Nasıl Yapılır ? anilbirgul

A’dan Z’ye herkesin bir gün ihtiyaç duyacağı amansız lekelerin pratik yöntemler ile nasıl çıkarılacağını ele aldığımız yazı dizimizde günlük hayatta en sık karşılaştığımız lekeleri ele alıyoruz.

Ayakkabıdaki lekeler

Su lekesi: boyamadan evvel süreceğiniz vazelin işe yarayacaktır.
Küf lekesi: temiz bir beze 1-2 damla gliserin dökerek lekeleri temizleyin
Spor ayakkabılar: temiz bir beze ya da kullanılmayan bir diş fırçasına benzin dökerek silin.
Açık renk ayakkabılar: alkole batırılmış temiz bir bezle ayakkabıların tamamını silin, eskisinden daha yeni duracaklardır.
Cilalı ayakkabılar: sitrik asit ve sütle temizlenebilirler.
Süet ayakkabılar: yapışan tüyleri tekrar havalandırmak için su buharına tutun ve kurutun ardından tel fırça ile fırçalayın
Rugan ayakkabılar: zeytinyağı ve vazelin çatlak önlemek için kullanılır. Rugan ayakkabılarınız sıcağı sevmezler serin bir yerde saklayın, çatlamaların azaldığını göreceksiniz.
Kahverengi ayakkabılar: renginden sıkıldığınız kahverengi ayakkabınızı patatesle ovalayıp siyah boya ile boyarsanız, rengi daha çabuk kapanacaktır.

Aynalardaki Lekeler
1 bardak suya yarım bardak sirke ekleyerek, gazete kâğıdı yardımıyla aynalarınızı silip temiz ve kuru bezle kurulayın
Ortadan ikiye kesilmiş çiğ bir patatesle aynayı ovaladıktan sonra alkol katılmış suyla durulayıp, temiz bir bezle kurulayın. Hem lekelerden arınmış hem de alkol katıldığı için sineklerin konmasını önlemiş olursunuz.

Mum lekesi
Mum dökülen yere temiz bir bez serin ve bezi ütüleyin. Mum beze yapışacaktır.

Rengi açılan kotlar
Kotunuzun renginin açılmasını istemiyorsanız, yeni aldığınız kotu yıkamadan evvel 5 litreye bir avuç tuz attığınız soğuk suda 1 gün bekletin, zaman içinde rengini koruyacaktır

Boya kokusu
Boya tenekesine 10 litreye 2 kaşık vanilya ekleyebilirsiniz. Boya zamanı soğuk bir suyun içine atacağınız ikiye kesilmiş soğan ya da ekmek içi konulmuş bir tabak kokuyu çekecektir.

Duvar temizliği
Duvar temizliğinizi yapmak için en etkili yöntem buharlı temizleyicilerdir. Buharlı temizlik aletleri içlerinde duvar aparatları da bulunduğu için, işinizi çok kolaylaştıracaktır.
Yağlanan banyo duvarlarına temizlik yaparken suyun içine atacağınız bir avuç tuz ve bezinize koyacağınız tuzla duvarlara peeling etkisi yaratarak kurumuş yağları daha kolay çıkarabilirsiniz.

Parmak izleri
Çocukların duvarda bıraktığı parmak izlerini yok etmek için izleri patatesle ya da beze buladığınız parafinle ovarak temizlik yapabilirsiniz.

Camlardaki boya lekeleri
Küçük lekeler için, camı çizmeden jiletten yardım alabilirsiniz. Leke büyükse, önce alkolle yumuşatıp, sonra jiletle kazıyabilirsiniz.

Kumaş üzerindeki boya lekeleri
Yeni dökülmüş bir boya lekesiyse hemen üzerinden boya katmanını sıyırarak geri kalan parçaya terebentin basınız.
Kurumuş, üzerinden zaman geçmiş bir leke ise yumuşatmak için sabunlu suda bekletip, ardından kazıyıp en son yine terebentin ile temizleyiniz

Böcek ölüleri leke yapmışsa
Çamaşır suyu lekelerin çıkmasına yardımcı olacaktır ama sadece beyaz çamaşırlara çamaşır suyu dökülür.
Renkli kumaşlarda ise ılık suda yumuşatılan lekeye amonyaklı su ile çitilenerek, lekeden kurtulabilirsiniz.

Taze Ceviz lekesi
Teze cevizi ayıklarken mutlaka eldiven giyilmelidir. Eğer giymediyseniz ve elleriniz simsiyah olduysa sirkeli suyla ellerinizi yıkayın ve bir parça pamuk yardımıyla ellerinizin lekelerine sürün. Son olarak ellerinizi bol suyla yıkayıp kremleyin.

Cezve lekesi
Sürekli kahve yaptığınız çelik cezvenizi tuzla ovarak arındırabilirsiniz.

Yeni çamaşırlar
Yeni çamaşırlarınızın apresinden sıkılıyorsanız, çamaşırları ılık sodalı suya batırıp 1 gece bekletin, sonra çamaşır makinesinde kısa programda döndürün
Hala çamaşırlarınızı kazanda kaynatmaktan vazgeçemiyorsanız, kazanın içine atacağınız defneyaprağı kokularını çok güzel yapacağı gibi buhar oluşumunu da engelleyecektir.
Kar gibi beyaz çamaşırlar için kaynattığınız çamaşırlarınızın suyuna birkaç adet yumurtanın kabuğunu atın.
Sararan çamaşırlarınızı çiğ sütle ıslatıp, güneşte kurutun ve sonra çamaşır makinasında yıkayın.

Keten, triko ve koton kıyafetlerin ilk dünkü gibi parlak ve renkli olmasını sağlamak için arada bir durulama suyuna sirke ilave edin.

Çamur lekesi
Önce çamurun kurumasını bekleyin sonra çamuru fırçalayın, hala çıkmıyorsa, sirkeli suyla silin.

Çantalardaki lekeler
Deri çantalar: Ayakkabılarınız gibi çantalarda oluşacak su ve yağmur lekelerine karşın çantalarınızı cilalayın
Eğer lekeler oluşmuşsa su buharına tutup kuruladıktan sonra cilalamayı deneyin.
Güderi çantalar: Gliserinle fırçalayacağınız güderi çantalarınızda Rutubet ve küf lekeleri barınmaz.

Çay lekesi eğer beyaz bir kumaşa dökülmüşse limon suyu ile sildikten sonra soğuk su ile durulayın. Renkli bir kumaşa dökülmüşse ve henüz yeni bir leke ise hemen yumurta sarısıyla ovuşturarak lekeye müdahale edip, durulayın. Eski bir çay lekesi ise gliserinli bir su ile silinebilir.

Halı zerindeki lekelere hemen anında müdahale ederek, pres yapıp fazlalığı aldıktan sirke ve alkol karışımlı su ile müdahale ile leke çıkartılmalıdır.

Sakız yapıştıysa
Sakız yapışan yere buzdolabı poşetine sardığımız buzu koyalım ve bekletelim. Donan sakız kumaştan daha rahat ayrılacaktır.

Çikolata lekesi
Çikolata kumaşa dökülmüşse fazlalığını alarak, geri kalan lekeye gliserin dökün ve kâğıt bir havluyla kabaran lekeyi silin. Fayda etmediyse, kumaşınızın cinsine göre alkolle temizlik yapabilirisiniz.
Halıya dökülmüşse. Fazlalığını aldıktan sonra talk pudrası dökerek beklemeye alalım. Yağını çeken pudrayı elektrik süpürgesiyle çektirelim. Sonra alkol ve su karışımlı bir temizlik yapalım.

Etek ve pantolondaki parlaklıkların giderilmesi
Sık giyilen ve ütülenen özellikle naylon üretimli kumaşlar bir süre sonra parlamaya başlar. Patatesi ikiye bölerek parlayan kumaşa sürekli sürer ve çok iyi bir yıkama yaparsanız parlaklığın kaybolduğunu göreceksiniz.

Fondöten lekesi
Bayanların baş belası fondöten lekesi eterli bir bezle silinip sonra sabunlu su ile çıkartılır.

Kan lekesi
Kan lekesi için sakın sıcak su kullanmayınız.
Beyaz kumaşlarınızda lekeyi oksijenli suyla temizleyin, sonra ılık suda durulayın.
Renkli kumaşlarınızda nişastalı bir hamuru lekeye sürün, kurusun ve sonra fırçalayın. Yâda bir adet aspirini suda eritip lekeli yeri bu su ile silin, sonra durulayın.

Kahve lekesi nasıl çıkartılır?
Henüz dökülen bir kahve ise hemen bir kâğıt havlu ile emdirin ve sonrasında sabunlu su ile silin. Gliserinli su da işe yarayacaktır. Halılarda ise sirkeli sabunlu su kullanılmalıdır.

Mermer üzerindeki lekeler nasıl silinir
Meyve, sebze, kahve lekeleri için bir beze çamaşır suyu ve amonyak yardımıyla yok olurlar. Sonrasında mutlaka durulanmalıdır. Mürekkep lekesi için amonyak ve oksijenli su ile lekeyi ovun ve sonra durulayın ve parlatın. Yağ lekesi için benzin en iyi sonucu verir. Sararan mermerlerinizi sabunlu su ile silip ardından, tuzlu limon suyu ile ovuşturup durulamak lekeleri yok edecektir.

Pas lekesi
Mermerdeki pas lekeleri azıcık suyun içinde eritilen oksalitin ile yok edilir. Temiz bir beze dökülüp, güzelce ovulup ardından durulanmalıdır.
Beyaz mermerlerinizi tuzlu limon suyu ile ovun, bembeyaz olacaklardır.

Meyve lekeleri
Beyaz kumaşları amonyaklı su ile silin işe yaramazsa çamaşır suyu ekleyeceğiniz sabunlu su ile siliniz.
Renkli kumaşlarda ise alkol, amonyak ya da lekeniz üzerinde kurutulan ekşimiş süt lekeyi çıkartacaktır.
Sentetik kumaşlardaki meyve lekeleri limon suyu veya beyaz sirke ile ovulmalıdır.
Yünlü ve ipekli kumaştaki meyve lekeleri sirke ile silinerek temizlenir.
Ellerinizdeki meyve lekeleri sirkeli su ile çıkacaktır.

Mobilyalardaki lekeler nasıl temizlenir
Boyalı mobilyalarınızdaki su lekelerini şarap tıpasıyla siliniz ve durulayınız.
Mobilyalardaki sinek pisliği ve şeker lekesi için sirkeyle ovmak ya da kahve telvesiyle silmek lekeyi çıkartır.

Cilalı mobilyalarınızdaki su lekeleri için zeytinyağını alkolle karıştırıp bezle ovarak arındırabilirsiniz.
Mobilyalarınızın cilası gittiyse zeytinyağı ve sigara külüyle tekrar cila yapabilirsiniz.
Üzerine sıcak fincan ya da tabak konan mobilyalarınızdaki izleri kaynamamış ketenyağı ile ovarak silin, temiz bir bezle parlatın.

Mobilyanızdaki mum lekelerini çizmeden çıkardığınız kadarını ayırın ve kalanı sıcak bir bezle ovarak kaldırmaya zorlayın.

Mürekkep lekesi
Deri eşyalarının üzerindeki mürekkep lekesi z limon suyuyla fırçalayarak çıkacaktır.
Kumaş üzerine dökülmüş bir mürekkep lekesini limon suyu ve ılık süt ile silip durulayın.
Beyaz çamaşır üzerine dökülmüş bir mürekkep lekesi hardalla ovularak çıkartılır.
Mobilya üzerinde dökülen mürekkebe hemen müdahale edilerek çiğ sut ya da limon suyu ilaveli sıcak su, eğer leke eski bir leke ise mantar tıpa yardımıyla ovularak çıkartılabilir.

Parmaktaki lekeler
Elinizdeki her lekeye domates suyu çok iyi gelecektir. Elinizdeki nikotin lekelerini limon suyu ile ovuşturun. Hala çıkmıyorsa biraz tuz ile limon suyunu karıştırarak deneyin.

Oje lekesi
Oje lekesini asetonla çıkarabileceğiniz gibi alkol ve tiner yardımı ile de çıkartabilirsiniz. Lekenin altına katlı bir bez serin. Ojeyi çıkarana kadar elinizdeki bezin temiz tarafıyla sürekli silerek çıkarmaya çalışın.

Çimen lekesi
Çimen lekesi olan çamaşırı önce nemlendirin ve zerine sofra tuzu ve kırımtartar dökün, güneşte kurumaya bırakın. Sonrasında makinaya atıp yıkayın

Pas lekesi
Pas lekesine buhar tuttuktan sonra amonyak katılmış su ile silip durulayın.

Ruj lekesi
Ruj lekesini etere batırılmış bir bez yardımıyla silerek çıkartabilirsiniz. Ya da lekenin üzerine sabun sürün ve bekletin ve durulayın.

Süt lekesi nasıl temizlenir
Kumaşı derhal sabunlu bez ile silin.

Su lekesi nasıl çıkar?
Su lekelerini ütüleyerek çıkartabilirsiniz.

Şarap lekesi nasıl temizlenir
Beyaz bir kumaş
a şaraba döküldüyse, kaynayan bir süt tenceresinin içine sokup çıkartın ve yıkayın ya da hemen tuz serperek. Tuzun şarabı emmesini sağlayın.

Tentürdiyot lekesi çıkarma
Lekeye derhal alkol damlatın ya da benzin, oksijenli su da işe yarayabilir.

Tereyağı lekesi nasıl çıkartılır?
Dökülür dökülmez tuz emdirilir. Sabunlu su ile silinip, durulanır.

Ter lekesi
Ter lekesi beyaz çamaşırlarınızda ise asitoksalitle silinir ve durulanır ya da oksijenli su ile silinir, durulanır.
Amonyaklı su ve limon suyu da fayda edebilir.

Ütüde sararan çamaşır
Sık ütü yapmaktan sararan çamaşırların üzerine nişasta serpin. Üzerine sereceğiniz tülbentle kurutun ya da lekeli kısma oksijenli su döküp ütüleyin, leke çıkacaktır.

Yağ lekesi nasıl temizlenir?
Kızartma yaparken üzerinize sıçrayan yağ lekelerine hemen tuz dökün. Sonra ispirto ile silin. Zeytinyağını sakın su ile çıkartmaya çalışmayın. Kolonyada sürmeyin, lekeyi iyice işlersiniz. Ekmek içinden yapacağınız bir parça ile lekelerin üzerine bastırın.

Yumurta lekesi
Yumurta lekesini çıkartmak için sıcak su kullanmamak gerekiyor zira lekeyi kumaşa iyice işlersiniz. Soğuk su altında sabunlayarak kolayca çıkacaktır.

Zamk lekesi
Lekenin altına bir sünger parçası yerleştirin ve lekeli kısma beyaz sirke dökün ve ovalayın ardından durulayın

Zift lekesi
Lekenin üzerine vazelin sürün ve biraz bekletin, sonra eterle silerek lekelerden kurtulun.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir