Regl Sancısına Ne İyi Gelir ?

Sağlık anilbirgul

Regli olmak demek en basit haliyle bir kadının  vücudunda ihtiyacı olmadığı dokuları rahim yoluyla dışarıya atması demektir. Ama maalesef ki bazılarımızda bu çok ağrılı ve zorlu bir süreç olabiliyor. Regl sancıları her ay şiddetini değiştirebilir, bu da yönetimi az çok elimize alabileceğimizi gösteriyor. Doğru beslenme, hafif egzersiz, bol vitamin bence regli sancısından ve ağrı kesicilerden çok daha faydalı.

Bu arada ilk kural kendini sev, doğurganlığının keyfini yaşa çünkü sen mucizesin…

Bitter çikolata yiyin

Regl döneminde ciddi şekilde magnezyum kaybı yaşıyorsunuz; ama %70 oranında kakao içeren bir atıştırmalık, kaybettiğiniz minerali geri kazanmanızı sağlar. Ancak gereksiz şeker içeren ve fazla yağlı çikolatalardan uzak durmanız gerekiyor.

 

Orgazm olun

Orgazm olmak, migrene, baş ağrılarına ve adet sancılarına iyi gelir. Rahim, orgazm sonrasında kasılır ve ardından kan akışı hızlanır, beyin otomatik olarak ağrıyı hafifleten doğal kimyasallarla dolar.

 

Daha çok su

Regl döneminde mümkün olduğunca çok su içmeye çalışın. Bu denli sıvı kaybı yaşarken, vücudunuzun susuz kalması çok normaldir. Su içerek, şişkinlik ve halsizlik gibi yaygın semptomları hafifletebilirsiniz. En az 2-2.5 litreyi hedef alın

 

E vitamini alın

Yapılan araştırmalara göre, regl dönemlerinde E vitamini takviyesi alan kadınların sancı şiddetleri azalmaya başlıyor. Kesinlikle ihmal etmeyin büyük faydasını göreceksiniz.

 

Daha fazla kalsiyum tüketin

Regli döneminiz yaklaşmışken, günde 1200 mg kalsiyum tüketerek regl semptomlarınızı yarı yarıya düşürebilirsiniz tabi ki sancılar ve huysuzluk da dahil.

 

 Ağdadan uzak durun

Adet olduğunuzda, genital bölgeniz daha da hassaslaşır. Neden canınızı daha fazla acıtasınız ki? Ağda periyotlarınızla regl dönemlerinizi ayırmak size büyük fayda sağlar.

 

Evinizde lavanta kullanın

Yapılan araştırmalara göre, geceleri yastığınıza birkaç damla lavanta yağı damlatmak, bebek gibi uyuyabilmenizi sağlıyor. Ve uykunuzu ne kadar güzel alırsanız bedeniniz size o kadar hafiflemiş hissi verir.

 

Kafeinden uzak durun

Kafeinin regl semptomlarını daha kötüleştirdiği bilinir göğüs şişkinliği ve ağrılarına sebep olur. Vücuttaki östrojen seviyesini yükselttiği düşünülmektedir. Bitki çayları bu dönemdeki en büyük dostunuzdur. Sakinleşmeye ihtiyacınız var, rica ediyorum strese değil.

 

Tuz tüketimini azaltın

Tuzlukla fazla samimileştiğiniz noktada vücudunuz daha fazla su tutmaya başlar ve durum şişkinliğe sebep olur. Regl döneminde daha az tuzlu gıdalar tüketmeye yönelin. Sonuçta o şişkinliğin kilo olarak kalmasını istemezsiniz

 

Hareket edin

Regl öncesinde ve regli zamanınızda mümkün olduğunca yürüyüş ve egzersiz yapmaya özen gösterin. Hem vücudunuzu dinç tutmuş olursunuz hem de kaslarınızı harekete geçireceğiniz için ağrılarınıza iyi gelecektir.

 

Sıcak su torbanız en yakın kankanız

Sıcak suyunuzu yanınızdan ayırmayın. Karın bölgesine konulan su torbaları kan akısını hızlandıracağı için sizi kısa sürede rahatlatacaktır. Ancak sıcak su torbasını direkt karnının üstüne yada midene koyma. Karnın alt kısmında olması iç organlarının hassasiyeti açısından daha sağlıklı.

 

Eğlenceli şeyler yapın

Siz ne kadar mutlu olursanız vücudunuzda o kadar sağlıklı olur. Eğlence anlayışı göreceli bir kavramdır. Kitap okumak yada arkadaşlarla sosyalleşmek tamamen size kalmış tek hedef mutluluk hissimiz artsın.

Regli öncesinde ayaklarınızı üşütmemeye dikkat edin. Lütfen ağrı kesiciler son çareniz olsun doğal yöntemler sizi çok daha mutlu edecektir. Regli de neymiş 😉

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir