Reklam Yönetim Sistemi – Genel Tasarım Raporu

Bilgisayar anilbirgul

yazılım kalite standartları

Öz

Bu rapor Yazılım Kalite Standartları dersi için geliştirilmekte olan internet üzerinden reklam verilmesini amaçlayan veritabanıyla bağlantılı Reklam Yönetim Sisteminin tasarım aşamalarını belgelemek üzere hazırlanmıştır.

Daha önce hazırlamış olduğumuz raporlarda sorulan NE ?sorusunun cevabı olarak kabul edilen NASIL gerçekleştirileceğinin esas odak noktası olarak kabul görecektir.

Proje Tanımı:

 

 

1-Yazılım Hedefleri:

Reklam yönetim sistemi ile reklamverenlerden almış olduğumuz reklamları yayıncıların isteği doğrultusunda kendi internet sitelerinde yayınlamasını sağlayacağız. Reklamverenlerin belirtmiş olduğu gösterim ücretinin üzerine kendi kar marjımızı ekledikten sonra belirtilen ücreti yayıncılara ödeyeceğiz. Böylelikle reklamverenler kendi reklamını yaparak gelir elde ederken, yayıncılarda sitelerinden para kazanmaya başlayacaklar. Gösterim başına bizimde kendi bir gelirimiz olacaktır. Ne kadar çok kişi sistemimizi kullanmaya başlarsa, gelir o kadar yüksek olacaktır.

Yayıncıların kendi internet sitelerinde yayınlayacağı reklamlar Popup, Splash ve MSN-Popup şeklinde olacaktır. Popup reklam siteye girildiğinde otomatik olarak başka bir sitenin, yeni bir sekmede açılması olacaktır. Splash reklam sitenin anasayfasında veya altsayfalarında en üste çıkacak ve ziyaretçilerin reklamı görmeden kapatmasına izin verilmeyecek. MSN-Popup reklam ise sağ alt köşede otomatik olarak çıkacak ve MSN üzerinden bildirim aldığınızda çıkacak olan kutuya andıracaktır.

 

 

2- Müşteri İstekleri:

 

  • Tüm reklamlar müşterilere hitap etmelidir
  • Reklam bilgilerine tüm bilgisayarlardan ve tüm lokasyonlardan ulaşılabilmeli
  • Müşteriye cevap verme süresi kısa olmalıdır
  • Müşteri bilgileri güncellenebilir ve silinebilir olmalıdır
  • Reklamların ekonomik olması gereklidir
  • Sisteme internet üzerinden erişim sağlanabilmesi gerekir
  • Müşterilerin bilgileri hiçbir şekilde 3. Şahıslara ulaştırılmamalıdır
  • Üyeler sistem ile ilgili sorunlarını yöneticiye bildirebilmelidir
  • Her websitesine uygun reklam sistemde barındırılmalıdır

3- Tasarım Sınırlamaları

Sayfaların grafik tasarımı açısından göz yormayacak şekilde dizaynına önem verilmelidir. Renk uyumuna dikkat edilecek ve gelen müşterilerin sistemde rahatça gezinebilmesi sağlanacaktır. Sisteme üye olan kişilerin profilleri ve bilgileri hiçbir şekilde diğer üyeler tarafından görülemeyecektir. Veritabanı sistem kodlanmaya başlandığında gereksinimlere göre boyutu belirlenecektir, en hızlı sorgu yapılabilmesi için dizayn edilecektir.

Mimari Tasarım:

 

Reklam Yönetim Sistemimiz anlaşılır olabilmesi için birkaç adet modüle ayrılacaktır. Modüller birbirinden bağımsız bir şekilde çalışacaktır. Sistemimizden 2 adet modül bulunacak ve bunlar alt modüllere ayrılacaktır. Üyelik modülü ve Reklam modülü olarak hazırlanacaktır.

            Üyelik Modülü:  : Sisteme kayıt olunabilmesi için gerekli olacak modüldür. Kayıt olan kişiler kendi belirlemiş oldukları kullanıcı adı ve şifreleriyle sisteme giriş yapabilecek ve daha sonra reklam işlemlerini tamamlayacaktır. Her üyenin paneli aynı olacak fakat kendilerine göre farklı şekilde çalışacaktır. Alt modülleri; Kullanıcı Bilgileri , Kullanıcının Web Siteleri, Kullanıcının Banka Hesapları, Kullanıcının Reklam  Görüntülenme Raporları ve Ödeme Talep Etme Modülü olacaktır.

1- Kullanıcı Bilgileri : Kullanıcının kayıt olurken girmiş olduğu bilgiler burada gösterilecektir. Kullanıcının gerçek ismi ve kullanıcı adı dışındaki bilgiler güncellenebilir olacaktır.

2- Web Siteleri : Kullanıcının sistem üzerinden reklam alabilmesi için kendi sitesini kayıt edip, onaylatacağı yerdir. Onay işlemi tamamlandıktan sonra reklam alıp yayınlamaya başlayacaktır.

3- Banka Hesapları : Kullanıcının sistemde birikmiş olan ücretin yatırılacağı hesap numarası burada tutulacaktır. Kullanıcı istediği zaman güncelleme yapabilecektir.

4- Reklam Görüntülenme : Kullanıcının sitesinde yayınladığı reklamların görüntülenme sayısı ve hangi reklamın ne kadar kazanç sağladığı detaylı bir şekilde raporlanacaktır.

5- Ödeme Talep Etme : Sistem yöneticisi ödeme talep etme modülünü aktif ettikten sonra kullanıcı buradan parasının belirlemiş olduğu banka hesabına gönderilmesini isteyecektir.

            Reklam Modülü:  Yönetici reklam verenlerden almış olduğu reklamlar doğrultusunda gerekli modülleri aktif edecektir. 4 adet reklam modülü bulunacaktır. Popup Reklam, Splash Reklam, MSN Popup Reklam modülü olacaktır.

1- PopupReklam : Kullanıcı kendi sitesine bu reklamı eklediği zaman siteye giren ziyaretçiler otomatik olarak başka bir sayfayada giriş yapacaktır. Bu reklam popup olarak bilinmektedir.

2- SplashReklam : Bu reklam çeşidi sayfa açıldığında otomatik olarak gösterilen reklam türüdür. Ziyaretçi istediği zaman reklamı kapatabilecek veya tıkladığında reklam vermiş olan siteye yönlendirilecektir.

3- MSN Popup : Sayfanın sağ alt tarafında çıkacak olan reklam çeşididir. MSN Messenger’dan bildirim almış gibi açılacak olan reklama ziyaretçi istediği zaman tıklayabilir.

 reklam yönetim sistemi

Veri Tasarımı :

 

Veritabanında yer alan nesneler ve aralarındaki ilişkileri aşağıdaki E-R diyagramında gösterilmiştir.

               E-R Diyagramı

 

İSİM TÜR VERİ YAPISI TANIM
Kullanıcı Nesne Şifre,Tel,ID,AdSoyad,Mail,K.Adı Kalıtım Var
Reklamveren Nesne . .
Yayıncı Nesne . .
Şifre Özellik String Kullanıcı Şifresi
Telefon Özellik Integer Telefon Numarası
K. ID Özellik Integer Kullanıcı No
Ad Soyad Özellik String .
E-Posta Özellik String Kullanıcı E-Mail
K. Adı Özellik String Rumuz
Verir İlişki 1:N . Reklamveren Reklam Verir
Alır İlişki 1:N . Yayıncı Reklam Alır
Reklam Nesne Yayında,SüresiBitmiş,Onay,ID .
YayındaOlan Özellik Integer 1 ise Yayında, 0 ise Değil
SüresiBiten Özellik Integer 1 ise Yayında, 0 ise Değil
OnayBekleyen Özellik Integer 1 ise Yayında, 0 ise Değil
ID Özellik Integer Reklam No

 

Arayüz Tasarımı :

 

Ana Sayfa :Sitemizin ana sayfasının görünümü aşağıdaki şekilde olacaktır. Sisteme giriş yapmak isteyen kişiler Kayıt Ol bölümünden kendi panellerine giriş yapabilirler. Sayfalar arası linkler verilmiştir. Hakkımızda, Duyurular ve İletişim sayfalarında aynı tasarım kullanılacaktır.

reklam-yonetim-sistemi-arayuz

 

Kullanıcı Paneli : Kullanıcı panelinin görünümü aşağıdaki gibi olacaktır. Kullanıcı buradan kendi kayıt bilgilerine, Reklam yayını yapacağı web Sitelerine, Banka Hesaplarına, Ödeme Taleplerine, Reklam Görüntülenme Raporlarına, Sıkça Sorulan Sorulara ulaşabilecektir. İsterse sistemden çıkış yapabilir. Yöneticiyle iletişime geçmek için Destek bölümünü kullanması gerekecektir.

 

reklam-yonetim-sistemi-kullanici-arayuzu

Yazılım Araçları ve Tasarım

 

Sistemimizin şimdilik analiz ve grafik tasarım aşaması tamamlanmıştır. Bundan sonra gerekli modüller sisteme entegre edilecektir. Yukarıdaki resimlerde görmüş olduğunuz linkler aktif bir şekilde çalışabilecektir.
Yazılım PHP programlama diliyle geliştirilecektir. Tasarım için AdobeFireworks ve Photoshop CS5 Kullanılmıştır. PHP Kodlama yapılırken Notepad++ yazılımından yararlanılacaktır. Yazılmış olan kodların kendi bilgisayarımızda test edilebilmesi için xAmpp isimli yazılımdan yararlanılacaktır. PHP Dosyaları yerel sunucuda çalışmadığından dolayı böyle bir çözüm üretilmiştir. Localhost üzerinde gerekli testler yapıldıktan sonra internet üzerinde yayın hayatına sunulacaktır.

Reklam yönetim scriptimizin arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi için gerekli SEO ayarlarıda kodlama bittikten sonra yapılacaktır.

 

Proje Takvimi

proje takvimi

 

P1 = Yazılım Standartlarının Belirlenmesi, Yapılacak Siteyle ilgili Ön Bilgi, Terimlerin Araştırılması

P2 = Özkaynakların Kontrolü, İş Yükünün Düzenli Paylaşılması, Domain ve Hosting Alınması

P3 = Görsel Tasarımın Çizilmesi ve CSS’e Dökülmesi

P4 = Sitenin Kodlanması

P5 = İçeriklerin Girilmesi, Son Testlerin Yapılması

 

Yazılım Kalite Raporu

 

Doğruluk: Projemiz tamamlanmış haliyle ihtiyaçları karşılayacak şekildedir.

 

Güvenlik: Projede güvenlik açısından kullanıma elverişlidir.

 

Kullanılabilirlik: Projemizin tasarımı yalın, sade ve efektif şekilde hazırlanmıştır.

 

Sonuç

 

Projenin amacı, genel kesime hitap edecek herkesin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz eğlenceli ve sade bir Web sitesi yaratmaktır. Gerekli düzenlemelerle projemiz tamamlanmış bulunmaktadır. Kullanıcı istediği reklamı girerek tüm insanlara ulaştırabilme imkânına sahiptir. Sade bir arayüz ile istenilen şey çok hızlı ve verimli bir şekilde kullanıcıya iletilmektedir.

 

Kalite için kullanılabilirlik, alfa beta testleri yapılmıştır. Projenin barınmış olduğu sitenin linkini başka arkadaşlarımıza vererek, kullanımda olan sıkıntıları ve yaşanan aksamaları görüp sorunları düzelttik. Ayrıca sistemden elde ettikleri performans konusunda bilgi aldık. Rahat bir şekilde gezinebilecekleri ve kullanabilecekleri bir panel hazırlamaya özen gösterdik. Bunun dışında sitemizde zorlama testi yapmayıda istedik. Ancak sistemimizi internet üzerinde kullanan fazla olmadığında bu testi yapma şansımız olmadı. Çok ziyaretçi girdikten sonra bu testi yapmayı daha uygun gördük. Zaten gerekli CPU limiti ve aylık trafiği sınırsız olan bir sunucu üzerine sitemizi taşıdıktan sonra fazla ziyaretçi sayısı girişi olsa bile sistem rahatlıkla çalışabilecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir