Ripple (XRP) Nedir ? Nasıl ve Nereden Alınır ? Yükselecek mi ?

Coin Dünyası anilbirgul

Ripple ilk olarak 2013 yılında coin dünyasında kendine yer bulmuş ve coin borsasında işlem görmeye başlamış olan kripto para birimidir. Piyasada satın alabileceğiniz diğer para birimlerinden Ripple’ı ayıran en büyük özellik madenciliğinin yapılamıyor olmasıdır. Ripple’ın sahibi olduğu şirket tarafından yönetiliyor olması, insanların ve kripto para kullanmakta olan tüm firmaların ona daha fazla güven duymasını sağlamaktadır. Bundan yola çıkarak en güvenilir kripto para birimi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yurtdışında büyük firmaların Dünya’nın farklı yerlerine hızlı bir şekilde para göndermek için tercih etmekte olduğu Ripple, ülkemizde Akbank tarafından kullanılmaktadır. Gönderilmek istenen para istediğiniz herhangi bir yere 4 saniye kadar kısa bir sürede ulaştığından, işlemler hızlıca yapılabilir ve zamandan tasarruf sağlanabilir. Ripple’ın kullanmakta olduğu blockchain yapısı şu anda saniyede 2.000 tane işlem yapabilmektedir. Çok daha fazla yüklenme olduğunu kaldırabileceği düşünülmektedir. Ripple ağının bu avantajı insanların yapacağı ödemelerde gecikme olmasının önüne geçmeyi hedefliyor.

Ripple’ın son zamanlarda (Kasım – Aralık 2017 ayları arasında) inanılmaz bir yükseliş gösterdiğini coin borsasını takip eden herkesin ilgisini çekmişti. 2 haftalık süreçte 0.20$ olarak 1 adet Ripple, 2 haftanın sonunda 2.80$’a kadar yükselmeyi başardı. Kısa bir süre sonra düşüş göstermiş olsa da zamanla Ripple’ın birim fiyatının biraz daha yükselebileceği öngörülmektedir. Şu anda piyasada 38 milyar adet Ripple bulunduğunu göz önüne alıp, coin dünyasında dolaşmakta olan para hacmini de hesaba katarsak, Ripple’ın en fazla 4$ civarlarına gelebileceğini söyleyebiliriz. Ancak coin dünyasına artan ilginin artması durumunda bu rakam biraz daha yukarılara çıkabilecektir.

 

ripple

Ripple Nasıl ve Nereden Alınır ?

Ripple, Türk borsalarından satın alınabileceği gibi, yabancı borsalardan satın alınabilmektedir. Türkiye’de alabileceğiniz borsalar bitturk, koineks tarzında kendisini biraz ispatlamış olan şirketlerdir. Ancak benim sizlere tavsiyem market hacmi çok daha yüksek olan ve kendisini bu alanda ispatlamış olan yabancı marketlerden satın almanız olacaktır.

Buradaki dezavantaj şudur:

  • Yabancı marketlerden Türk Lirası ile Ripple satın almak istiyorsanız öncelikle Türk borsasına üye olmanız ve buraya para göndermeniz gerekecektir. Eğer para aktarımı yaptığınız borsada Ripple bulunmuyor bitcoin veya litecoin satın alabilir, bunu yabancı market cüzdanınıza aktardıktan sonra Ripple satın alabilirsiniz.
  • Türk lirası ile Türk borsasından satın aldığını Ripple’ı yabancı markette saklamak istiyorsanız komisyon ödemeniz gerekecektir. Genellik 7 adet Ripple kesintisi yapılmakta olduğundan yaklaşık 50 lira gibi bir ücret aktarım esnasında sizden kesilecektir. Bunu hesaba katmanız gerekmektedir.
  • Öncelikle vermeniz gereken karar, tamamen güvenilir bir borsada mı yoksa hemen nakite çevirebileceğiniz Türk borsasında mı paralarınızı saklayacağınız olacaktır.

Yabancı market olarak tavsiye edebileceğimiz en büyük borsalar ise şunlar:

Binance’dan Ripple (XRP) Nasıl Satın Alınır ? öğrenmek istiyorsanız ilgili yazımıza göz atabilir ve videolu anlatımla izleme şansı bulabilirsiniz.

Ripple Yükselecek mi ?

Benim şahsi düşüncem Ripple’ın yapmış olduğu büyük yükselişten kaymağını yiyenlerin çok fazla olduğudur. Büyük meblağ ise Ripple satın almış olanların parasının 15 kat değerlendiğini düşünürsek, kısa vaadede daha fazla artış göstermeyeceğidir.

Ancak düşüşe geçen Ripple çok düşük rakamlara ulaştığında (1.5$ civarlarından bahsediyorum) satın alınarak biraz beklenebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir