Sandbox Nedir?

SEO editor

Sandbox, Google’ın web sitelerine verdiği ceza olarak karşımıza çıkmaktadır. Spam işlemi gerçekleştiren siteler bu sisteme dahil olmaktadır. Yani bu cezaları almış olan siteler arama sonuçlarında istedikleri sonuca ulaşamamaktadır. Buna bağlı olarak hit sayılarında da ciddi anlamda bir düşüş yaşanır. Peki, bazı web sitelerinin yaptığı spam ne anlama gelmektedir?

Spam, site yöneticileri tarafından yapılmakta olan bir çeşit hile desek yanılmış olmayız. Yapılan bu hileleri en az seviyeye indirmek amacıyla Sandbox ismini verdiğimiz sistem kullanılmaktadır.  Bu sistem yapılan hileleri engellemeyi amaçlamaktadır. Sandbox sisteminin kullanılması üzerine kullanıcılar daha faydalı sitelere girebilir ve kullanabilirler.

Sandbox’a Nasıl Girilir?

Sitelerin Sandbox’a girmesinin çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerden ilki anahtar kelime yoğunluğunun fazla olmasıdır. Ayrıca sürekli olarak aynı ya da benzer içeriklerin kullanılması da sitenin Sandbox’a girmesine sebep olmaktadır. Yani eğer siteniz varsa seo kurallarına uygun bir şekilde davranmanız gerekecektir. Aksi takdirde Sandbox’a girmeniz çok kolay olacaktır. Aşırı etiket kullanımı da diğer sebepler arasında yer almaktadır. Site sahiplerinin bu durumlara büyük bir hassasiyet göstermesi gerecektir.

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Eğer yaptığınız bir işlem sonrasında Sandbox’a girdiyseniz spam yaptığınız her şeyi siteden kaldırmalısınız. Bu süre bazen 3 ay bazen de 6 ay sürebilmektedir. Eğer sürenin çok uzun olduğunu düşünüyorsanız siteyi tamamen silebilir ve yeniden kurarak istediğinizi ulaşabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir