Şaşılık Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Sağlık anilbirgul

Toplumumuzda yaygın olarak görülebilen göz rahatsızlıklarından biri de şaşılık rahatsızlığıdır. Bazı faktörlere bağlı olarak oluşabilen şaşılık rahatsızlığının geçmiş yıllara oranla günümüzde çok daha kolay bir şekilde tedavi edilebildiği bilinmektedir. Bazı belirtiler şeklinde ortaya çıkabilen şaşılık rahatsızlığının belirgin niteliklerinden biri de tedavi edilmemesi durumunda ömür boyu olarak etkilerini devam ettirebilmesidir. Toplumda yaklaşık olarak % 4 oranında görülebilen şaşılık rahatsızlığı ayrıca bireyin iş ve sosyal aktivitelerinde de ciddi anlamda olumsuzluklara neden olabilmekte ve bireyin öz güven duygusunun ciddi anlamda düşmesine neden olabilmektedir. Peki şaşılık rahatsızlığı nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen ve hakkında daha detaylı bir şekilde bilgiler alınmak istenen bu sorularımızın cevaplarını göz doktorlarımızdan derlemiş olduğumuz bilgiler kapsamında sizlere hemen bilgiler aktaralım.

 

Şaşılık Nedir ?

Uzmanlar şaşılık rahatsızlığının özetle her iki gözün de birbirleri ile olan paralelliğinin kaybetmesi durumu olduğunu belirtmektedirler. Her bir göz içerisinde toplam olarak altışar adet göz göz dışı kasların yer aldığını belirten uzmanlar bu kaslarda meydana gelebilen güçsüzlük durumunun veya fazlalığın beraberinde gözlerde kayma durumunun yani şaşılık rahatsızlığının söz konusu olabildiğinin altını çizmektedirler.

 

Şaşılık Belirtileri Nelerdir ?

Uzmanlar şaşılık rahatsızlığının birçok önemli belirtilerinin bulunduğunu belirtmektedirler. Ana belirtisinin gözlerde paralelliğin kaybolması olduğunu belirten uzmanlar ayrıca şu gibi faktörlerin de şaşılık rahatsızlığının önemli belirtilerinden olduğunu vurgulamaktadırlar.

 • Gözlerde sulanma durumunun oluşması
 • Gözlerde ağrı durumunun oluşması
 • Gözlerin hareket ettirilmesi durumunda ağrı hissedilmesi
 • Çift görme oluşması
 • Gözlerde üç boyutlu görüntünün kaybolması
 • Bulanık görme durumunun oluşması
 • Baş veya yüzün bir yana dönük olması gibi belirtiler de şaşılık rahatsızlığının önemli belirtileri olarak kabul görmektedir.

 

Şaşılık Rahatsızlığı Neden Olur?

Şaşılık rahatsızlığının oluşmasına neden olabilen birçok faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler ise şunlardır;

 • İşlevsel, nörolojik veya kaslarda meydana gelebilen yapısal bozukluklar
 • Dengesiz beslenme alışkanlıkları
 • Beyin merkezinin doğrudan olumsuz etkilendiği serebral polsi sorunu
 • Down sendromu hastalığı
 • Hidro sefali hastalığı
 • Katarakt ve glokom hastalığı
 • Çocukluk dönemlerinde geçirilen göz iç travmalar ve kazalar gibi

 

Şaşılık Rahatsızlığı Kendi İçerisinde Kaç Türe Ayrılmaktadır?

Makalemizin konusu olan şaşılık nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de şaşılık rahatsızlığının türleri hakkında bilgiler sunalım. Şaşılık rahatsızlığı kendi içerisinde toplamda 4 türe ayrılmaktadır. Bu türleri ise şunlardır;

 • İçe şaşılık
 • Dışa şaşılık
 • Yukarıya şaşılık
 • Aşağıya şaşılık

şaşılık nedir

Şaşılık Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Şimdi de makalemizin son konusu olan şaşılık rahatsızlığının nasıl tedavi edilebildiği hakkında sizlere bilgiler sunalım. Şaşılık rahatsızlığında diğer göz rahatsızlıklarından farklı olarak birçok farklı tedavi seçeneklerine başvurulabilmektedir. Bu tedavi seçenekleri ise şunlardır.

Göz egzersizleri tedavisi;

Göz egzersizleri tedavi uygulaması genellikle hafif düzeyli şaşılık rahatsızlığında başvurulan bir tedavi uygulamasıdır. Uzman tarafından gerçekleştirilen göz egzersizleri sayesinde şaşılık rahatsızlığının bir müddet sonrasında önemli ölçüde düzelebildiğini belirtmekte faydalar görmekteyiz. Konverjans adını da alan bu tedavi uygulaması özellikle okuma veya çalışırken gözün yeterli çalışmaması durumunda uygulanmaktadır.

Prizmalı gözlükler;

Şaşılık rahatsızlığının tedavisinde son yılların en fazla gereksinim duyulan tedavi uygulamasından biri de prizmalı gözlüklerdir. Bu tedavi seçeneği ise daha çok hafif düzeyli şaşılık rahatsızlığında uygulanmaktadır.

Enjeksiyon tedavisi;

Şaşılık rahatsızlığında başvurulan bir diğer tedavi seçeneği ise enjeksiyon tedavi uygulamasıdır. Bu uygulama ile birkaç ay boyunca göz kaslarını doğrudan felce uğratan ilaçlar enjekte edilmektedir.

Cerrahi müdahale uygulaması;

Şaşılık rahatsızlığının tedavisinde başvurulan bir diğer tedavi seçeneği ise cerrahi müdahale uygulamasıdır. Genellikle en son çare olarak başvurulan cerrahi müdahale uygulaması lokal anestezi ile gerçekleştirilmekte olup çift görmenin azaltılması, her iki gözün de birlikte görmesinin sağlanması ve şaşılık rahatsızlığına bağlı olarak gözlerde meydana gelebilen ağrıların azaltılması açısından başvurulan bir tedavi uygulamasıdır. Diğer tedavi seçeneklerinde hastanın hastane yatışı pek söz konusu olmasa dahi cerrahi müdahale tedavisinde hastanın hastane yatışının söz konusu olabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

 

Şaşılık Rahatsızlığının Ne Gibi Olumsuz Sonuçları Bulunmaktadır?

Şaşılık rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de şaşılık rahatsızlığının ne gibi olumsuz sonuçlara neden olabildiği hakkında sizlere bilgiler sunalım. Şaşılık rahatsızlığının beraberinde bazı olumsuz sonuçlara da neden olabildiği bilinmektedir.Bu olumsuz sonuçlar ise şunlardır;

Bireyin özgüven eksikliği yaşaması;

Şaşılık rahatsızlığı ayrıca bireylerde özgüven duygusunun ciddi anlamda düşmesine neden olabildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Bu ciddi göz rahatsızlığının bazı bireylerde herhangi bir olumsuz durum teşkil etmediğini belirten uzmanlar özellikle ergen dönemindeki bireylerde ve genç yaş grubunda yer alan bireylerde psikolojik bakımdan ciddi takıntıların oluşmasına neden olabildiğini vurgulamaktadırlar.

Bireyin iş ve sosyal aktivitelerde yetersiz kalması;

Şaşılık rahatsızlığının beraberinde neden olabildiği olumsuz sonuçlardan biri de bireyin iş, okul ve sosyal aktivitelerde yeteri kadar başarılı olamamasıdır. Uzmanlar özellikle de şaşılık rahatsızlığının bulunduğu çocukların okulda yeteri kadar verimli olamadığının altını çizmektedirler.

Bireyin kendini tam olarak ifade edememesi;

Şaşılık rahatsızlığının beraberinde neden olabildiği bir diğer olumsuz sonuç ise bireyin kendini tam olarak ifade edememesi durumudur. Uzmanlar bu olumsuz sonucunda daha çok çocuklarda görülebildiğini belirtmektedirler. Bu olumsuz sonucunda bireydeki özgüven duygusunun azalmasına bağlı olarak gelişebildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Şaşılık rahatsızlığının ne gibi olumsuz sonuçlarının bulunabildiği hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra şaşılık nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi sağlık günler dileyerek burada tamamlamaktayız. Şaşılık rahatsızlığının artık kalıcı bir göz hastalığı olmadığını ve dolaysıyla belirtilerinin görülmesi durumunda hemen göz doktoruna başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz.

Not: Şaşılık nedir ile ilgili okumuş olduğunuz makalemiz bilgilendirme içerikli olup reçete olarak sunulmamalıdır. Bu rahatsızlıkla müzdarip kişilerin mutlaka hekim kontrolünde muayene olması gerekmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir