SEO Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Internet anilbirgul

Internet sitesiyle ilgilenmekte olan kişilerin arama motorlarında yükselmesi amacıyla sitelerine yapmış olduğu çalışmaların tamamına SEO (Search Engine Optimization) denir. Dilimizde karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu şeklindedir. Google, Yandex, Bing vs gibi günümüzde sıkça kullanmakta olduğumuz arama motorlarında daha üst sıralara çıkıp, fazla kullanıcıya ulaşmak isteyen kişilerin sitelerinde mutlaka seo çalışması yapması gerekecektir.

SEO mantığı her geçen gün arama motoru mühendislerinin yapmış olduğu değişiklikler sayesinde farklılaşmaktadır. Geçen sene yapmış olduğunuz bazı değişiklikler bu sene güncelliğini yitirmiş ve sitenize fayda etmemiş olabilir. Bu yüzden sürekli değişen güncellemeleri takip etmeniz ve ayarlarınızı, backlink çalışmalarınızı ona göre yapmanız gerekecektir. Ülkemizde her ne kadar doğal olmayan yöntemlerle yapılıp kolay olduğu gözükse de, seo sanıldığı kadar kolay olmayan bir iştir.

Internet’in Dünya’da kullanım oranının artmasından sonra sitelere olan talepler artmış ve her alanda binlerce belki milyonlarca site karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden en iyiler arasında yer alabilmek adına öncelikle doğal yöntemlerden faydalanmanız gerekecektir. Arama motorlarının sevmediği işlerden kaçınmanız ve onların istediği yolları izlemeniz sizin için faydalı olacaktır.

SEO‘nun mantığı anahtar kelime üzerine kuruludur. Örneğin internet üzerinde haber okumak istediğiniz arama motoruna girip haberler yazmanız yeterli olacaktır. Sizin karşınıza içeriği haber olan siteler listelenecektir. Bu sitelerin nelere göre listelendiği aslında tam olarak karşınızda durmaktadır. Sitenin başlığında, anahtar kelimesinde ve açıklamasında sizin aratmış olduğunuz “haberler” kelimesini mutlaka göreceksiniz. Bu yüzden keywords, title ve description gibi tagları insanların sizlere ulaşabilmesi için en iyi şekilde ayarlamanız gerekiyor. Fazla aşırıya kaçmadan düzenlemeniz ve gerekli karakter limitlerinde dikkat etmeniz lazım.

SEO sadece sitenize gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra bitmeyecektir. İçeriğinizin diğer sitelerden farklı olması ve kopya içerik taşımaması arama motorlarının sevdiği bir yöntemdir. 10 tane aynı içerikli site arasında 1 tanesinin farklı makaleler barındırması onu üst sıraya taşımak için yeterli bir sebep olabilir. Ancak her zaman bununda yeterli olmadığını görebilmekteyiz. Bunun dışında domaininizin yaşı, sitenize gelen linklerin kaliteli oluşu gibi bir çok metot bulunmaktadır.

Sitenize trustrankı düşük, pagerankı olmayan, alexa değeri çok üstlerde olan ve kopya içerik barındıran 1000 siteden link gelmesi yerine, bu değerleri oldukça iyi olan 1 siteden link gelmesi çok daha fazla işinize yarayacak ve sizin sitenizin kaliteli gözükmesini sağlayacaktır.

Günümüzde seo programlarının fazlalaşması sebebiyle, önceki senelerde işe yarayan yazılımlar şimdi size zararlı olabilir ve sitenizde bir daha geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilir. Bu seo programları yüzlerce siteden size link çıkışı olmasını sağlayacaktır. Ancak zamanla arama motoru tarafından fark edileceğinden aramalarda sitenizi görmeyebilir ve filtrelemeye maruz kalabilirsiniz.

Aslında SEO‘nin en temel mantığı tamamen herşeyin doğal olmasıyla başlamaktadır. Sitenizin içeriğinin size ait olması, insanlar tarafından kaliteli sitelerden sizlere link verilip referans olarak gösterilmeniz ve meta taglarınızın istenilen biçimde olması sizi her zaman önde tutacaktır. İnsanların senede yüzlerce dolar verip üst sıralarda çıkmasını siz ücret ödemeden tamamen doğallık ile sağlayabilirsiniz. Böylelik kısa süre içerisinde para kazanmamanız için hiç bir sebep olmayacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}