Sermaye Piyasası Kurulu Nedir ? Görevleri Nelerdir ?

Ekonomi anilbirgul

Kuruluşu 1981 yılına dayanan Sermaye Piyasası Kurulu, 2499 sayılı kanunla resmen aktive olmuştur. Kapsamına giren konular geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Şirketler, anonim şirketler, yatırımcılar, bankalar, aracı kurumlar ve çeşitli kuruluşların denetimleri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılmaktadır. İlgili kanun gereğince finans piyasasında Sermaye Piyasası Kurulu’nu ilgilendiren bazı kurallar bulunmaktadır. Örnekle açıklamak gerekirse; banka ve sigorta şirketleri gibi kurumların özel kuruluş şartında anonim olarak kurulması, Sermaye Piyasası Kurulu denetiminde ve izninde olması gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı hukuki niteliğe sahiptir.

Sermaye Piyasası Kurulu ile ilişki kurmayan şirket ya da kurum neredeyse yok gibidir. Piyasada temel öncül sayılan Sermaye Piyasası Kurulu’nun temel vazifesi düzenleme ve denetlemedir. Bağımsız ve idari nitelikte faaliyet gösteren Sermaye Piyasası Kurulu, serbest piyasa ekonomisi koşullarında faaliyet göstermekte ve aktif işletmelerin, tüketicilerin hak ve çıkarlarını korumaktadır. Piyasanın denetlenmesinin yanında, rekabet koşullarında eşitlik sağlanmasını amaçlamaktadır. Rekabet esasları çerçevesinde piyasanın işleyişinin sağlanmasının yanında gerekli yaptırımlar da uygulanmaktadır. Bu fonksiyonları bakımından Sermaye Piyasası Kurulu, bağımsız ve idari nitelikte bir sisteme sahiptir.

Sermaye Piyasası Kurulu, iç işlerinde özerk bir yapıya sahiptir. Yani; kendilerine özgü mali ve idari özellikleri bulunmaktadır.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun Görevleri

Sermaye Piyasası Kurulu’nun denetim altında tuttuğu çok çeşitli konular bulunmaktadır. Örneğin; anonim şirketlerin hisse senedi işlemleri Sermaye Piyasası Kurulu denetimindedir. Sermaye Piyasası Kurulu temel görevleri ise;

  • Piyasalarda adil ve etkin çalışma ortamı yaratmak
  • Gerek yatırımcı, gerekse tarafların haklarını korumak
  • Piyasa işleyişlerinin usüllerini belirlemek
  • Piyasada güven ortamı yaratmak
  • Finansal işlemlerin açık ve kararlılıkla sürdürülmesini sağlamak
  • Özerk yapısını koruyarak düzenlemeler yapması
  • Piyasanın hızlı ve kontrollü çalışmasını sağlamak
  • Uzun vadeli işlemlerde ekonomik istikrar sağlamak

Diğer ekonomi makalelerimizi okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir