Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir ?

Sağlık anilbirgul

Günümüzün en fazla merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen konulardan biri de sigaranın vücuda zararları nelerdir konusudur. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu önemli konumuz hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere ve merak edenlere bilgiler detaylı olarak bilgiler sunalım. Çağımızın en tehlikeli maddelerinden olan sigaranın içeriğinde yer alan 4000 farklı türden zehirler nedeniyle vücut içerisinde meydana getirdiği zararlar oldukça fazladır. Uzmanlar sigaranın başta tüm kanser türü hastalıklar olmak üzere birçok sağlık sorunlarının meydana gelmesinde etkin rol aldığının altını çizmektedirler. Dünya Sağlık Örgütü’nün de günümüzün en ölümcül maddeleri listesinde yer alan sigara kullanımına bağlı olarak dünya genelinde her yıl milyonlarca bireyler hayatını kaybetmektedir.

Bununla birlikte sigara kullanımına bağlı olarak dünya genelinde yüz binlerce birey sakat kalmaktadır. Dolaysıyla gerek öldürücü ve gerekse de sakat bıraktırıcı bir madde olan sigara sonuç itibariyle kullanıcılarının genel sağlığını ciddi anlamda riske atmaktadır. Yalnızca fiziksel bakımdan değil aynı zamanda genel ruhsal bakımdan da oldukça zarar verici olan sigara kullanımına bağlı olarak birçok bireylerde genel ruhsal dengede ciddi anlamda bozulmaların meydana geldiği yapılan bazı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Uzmanlar günümüzde maruz kalınan pek çok psikiyatrik hastalıkların meydana gelmesinde sigara maddesinin önemli bir rolü bulunduğunun altını çizmektedirler.

Merkezi sinir sisteminin ciddi anlamda tahrip olmasına neden olan ölümcül madde sigara beyin fonksiyonlarının normal işleyişini de ciddi anlamda tahrip ederek hafıza sorunlarının meydana gelmesine de neden olmaktadır. Dolaysıyla uzmanlar sigaranın hem fiziksel ve hem de genel ruhsal yönden kullanıcılarına çok ciddi zararlar verebildiğini ve hatta uzun süreli olarak kullanımına bağlı olarak kullanıcılarında intihar düşüncelerinin sıklıkla oluşmasına neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Peki çağımızın en tehlikeli maddelerinden biri olan sigaranın vücuda zararları nelerdir dilerseniz şimdi de bu sorumuzun cevaplarını sizlere hemen sunalım.

 

sigaranın zararları

Sigaranın Vücuda Zararları İse Şunlardır;

Cilt sağlığına ciddi anlamda zarar vererek cilt kırışıklıklarının meydana gelmesine ve cildin daha erken yaşlanmasına neden oluyor.

Sigara aynı zamanda diş sağlığına da ciddi anlamda zarar vermektedir. Diş etkilerinin iltihaplanmasına, dişlerin daha erken çürümesine ve daha pek çok diş sorunlarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Sigaranın vücuda vermiş olduğu zararlardan biri de ağzın kötü kokması durumudur. Sigara ağzın doğal tat dengesini bozarak ağzın çok kötü kokmasına neden olmaktadır.

Sigara gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bununla birlikte gırtlak ve solunum yolları sorunlarının meydana gelmesine de neden olmaktadır.

Sigara ses tellerine de ciddi anlamda zarar vererek ses kısıklığı, ses kalınlığı ve ses boğukluğu gibi ses sorunlarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Sigara kalp ve damar hastalığının meydana gelmesinde de etkin rol oynamaktadır. Kalp krizleri, kalp ritm bozuklukları, kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi ve daha pek çok kalp ve damar hastalıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Sigara beyin felci hastalığının meydana gelmesine de neden olmaktadır. Bununla birlikte beyin kanaması, beyin tümörleri, beyin donukluğu ve daha pek çok beyin hastalıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Sigara bunama yani alzheimer hastalığına da neden olmaktadır. Beyin işlevlerinde ciddi anlamda tahribatlar yaparak bunama gibi ciddi hafıza sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır.

Sigara göz sağlığına da ciddi anlamda zarar vermektedir. Katarakt, göz tembelliği, göz damarlarının kuruması, göz damarlarının tıkanması ve hatta ileriki dönemlerde göz körlüğü gibi çok ciddi göz hastalıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Sigara koku alma mekanizmalarında da ciddi anlamda tahribatlar yaparak koku alma duyusunun yok olmasına neden olmaktadır.

Sigara akciğer sağlığının da ciddi anlamda zarar görmesine neden olmaktadır. Başta akciğer kanseri, bronşit, ampizm hastalıkları olmak üzere daha pek çok akciğer rahatsızlıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Sigara mide sağlığına da ciddi anlamda zarar vermektedir. Başta mide kanseri, mide ülserleri, mide ekşimesi olmak üzere daha pek çok mide hastalıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Sigara yemek borusu sistemine de ciddi anlamda zarar vermektedir. Yemek borusu, ağrısı, yemek borusu tıkanıklığı ve daha pek çok yemek borusu hastalıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Sigara vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ülser sorunlarına da neden olmaktadır.

Sigara tüm kanser hastalık türlerinin meydana gelmesine de neden olmaktadır. Akciğer kanseri, meme kanseri, pankreas kanseri, rahim kanseri, kolon kanseri, kan kanseri gibi kanser türü hastalıklar bu kanser türü hastalıklardan sadece birkaç tanesidir.

Sigara kadınlarda kısırlığa ve erkeklerde ise iktidarsızlığa neden olmaktadır.

Sigara sakatlık rahatsızlığına ve eksik doğuma neden olmaktadır. Bununla birlikte anne karnındaki bebeğin de fiziksel sağlığına ciddi anlamda zarar vermektedir.

Sigara ten renginde sararma meydana gelmesine de neden olmaktadır.

Sigara kemik erimesi hastalığının meydana gelmesine de neden olmaktadır.

Sigara burger hastalığının meydana gelmesine de neden olmaktadır.

 

sigara zararları

Sigaranın Ruhsal Yönden Zararları Nelerdir?

Sigaranın vücuda verdiği zararlar hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de ruhsal yönden verdiği zararlar hakkında bilgiler sunalım. Sigaranın ruhsal yönden de verdiği pek çok zararlar bulunmaktadır. Sigaranın ruhsal yönden verdiği zararlar ise şunlardır;

 • Sigara ruhsal gerilimin sıklıkla meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Sigara yorgunluk, halsizlik, stres gibi rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Sigara bilinç bozuklukları rahatsızlığının meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Sigara sinirlilik rahatsızlığının oluşmasına neden olmaktadır.
 • Sigara huzursuzluk, kaygı bozukluğu, anksiyete bozuklukları, kişilik bozuklukları ve daha pek çok psikolojik sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Sigara takıntıların oluşmasına, depresyon hastalığının oluşmasına, geçmişte yaşanmış olan psikolojik travmaların beyinde yeniden canlanmasına ve daha pek çok ruhsal sorunların oluşmasına veya tekrar etmesine neden olmaktadır.
 • Sigara vücuttaki enerjinin tükenmesine neden olarak gün boyu performans düşüklüğünün meydana gelmesine neden olmaktadır.

 

Sigaranın İçerisinde 4000’den Fazla Zehirli Maddeler Yer Almaktadır;

Sigaranın ruhsal yönden vermiş olduğu zararların neler olduğu hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de sigaranın içeriğinde yer alan 4000’den fazla zehirli maddelerden yalnızca birkaç adedinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Sigaranın içeriğinde yer alan 4000’den fazla zehirli maddelerin birkaç tanesi şunlardır;

 • Strik asit
 • Naftalin (güve kovucu)
 • Tiner
 • Nikotin (uyuşturucu)
 • Amonyak (tuvalet temizleyicisi)
 • Kadmiyum (pil atali)
 • Bütan (tüp gaz)
 • Aseton (oje sökücü)
 • Metan (çöp kanalı kanalizasyon gazı)
 • Arsenik (fare zehiri)
 • Karbonmonoksit (arabalarda yer alan egzoz gazı)
 • Metanol (füze yakıtı)
 • Boya

 

Sigara İçeriğinde Yer Alan Ölümcül Maddelerin Sınıflandırılması Nasıldır?

Sigara içeriğinde yer alan ölümcül maddelerin kendi içerisinde ayrılmış olan sınıflandırılması ise şu şekildedir;

 • Kansere neden olan maddeler
 • Kanseri ilerleten maddeler
 • Zehirli maddeler
 • Uyarıcı maddeleri
 • Aromatik maddeler
 • Bağımlılık yapan maddeler

Sigara içeriğinde yer alan ölümcül maddelerin sınıflandırılması hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra sigaranın vücuda zararları nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Makalemizde de görüldüğü üzere uzmanlar tarafından sunulan bilgiler doğrultusunda sigaranın vücuda ve ruh sağlığına zararları sayılamayacak oranda fazladır. Dolaysıyla çağımızın ölüm maddelerinden bir olan sigaranın kullanılmaması ve eğer kullanılıyorsa da biran önce ilgili sağlık kuruluşlarından destek alınması gerekmektedir. Sigaranın bırakılması konusunda ülkemizde pek çok hastane kuruluşları hizmetler sunmaktadırlar. Bu ayrıntı hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra sigaranın zararları hakkındaki yazımızı burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Sigaranın bırakılması hakkında sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir