Şizofreni Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir ?

Sağlık anilbirgul

Dünya genelinde yaygın olarak görülebilen ruhsal hastalıklardan biri de şizofreni hastalığıdır. Çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen şizofreni hastalığı çağımızın beraberinde getirdiği birçok olumsuz faktörlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Toplumumuzda da yaygın olarakta görülebilen şizofreni hastalığı geçmiş dönemlere göre günümüzde çok daha kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bazı belirtilerinin de bulunduğu bu ciddi psikiyatri hastalığı etkilerini göstermesi ile birlikte bireyin günlük iş ve sosyal aktivitelerinde ciddi anlamda olumsuzluklara neden olabilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabilen şizofreni hastalığı başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok uluslararası sağlık örgütlerinin ruhsal hastalıklar listesinde yer almaktadır.

Genellikle akli denge bozukluğu hastalığı olarak da bilinen şizofreni hastalığı toplumumuzda her ne kadar saldırganlık hastalığı olarak nitelendirilse de uzmanlar şizofreni hastalığının saldırganlık faktörü ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığının altını çizmektedirler. Uzmanlar bilinenin aksine şizofreni hastalığının oldukça sakin seyirli bir rahatsızlık olduğunu ve bu nedenle de bu hastalığa maruz kalan hastaların daha çok sakin ve sessiz bir karaktere sahip olabildiklerinin altını çizmektedirler. Peki şizofreni nedir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını psikiyatri uzmanlarımızdan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. ilk olarak şizofreni hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

 

Şizofreni Nedir?

Şizofreni hastalığı; bireyin bir tür hayal dünyasında kalmasına neden olan yani bireyin dış dünyadan tamamen olmasa da kısmen kopuk yaşamasına neden olan bireyin olayan sesleri işitmesine, birtakım halüsinasyonlar görmesi ve karmakarışık duygular içerisinde bulunmasına neden olan ciddi bir ruhsal hastalıktır.

Şizofreni hastalığına maruz kalan bireylerin dünyaya bakış açıları normal bireylerden çok daha farklı olmaktadır. Dolaysıyla uzmanlar şizofreni hastalarının normal bireylerin algılayamadığı bazı olay veya fiileri algılayabildiklerini belirtmektedirler.

Tedavi edilmediği takdirde ileri derecelere ulaşabilen şizofreni hastalığı son aşamaya ulaştığı takdirde hastanın aklını tamamen yitirmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple şizofreni hastalığı çağımızın en ciddi ruhsal hastalıklar grubunda yer almaktadır.

 

Şizofreni Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak şizofreni hastalığının oldukça sinsi bir hastalık olduğunu belirtmek isteriz. Uzmanlar şizofreni hastalığının gelişimini oldukça yavaş bir şekilde sürdürdüğünü ve bu sebeple de belirtilerini hemen göstermediğini belirtmektedirler. Uzmanlar şizofreni hastalığının belirtilerini çoğu zaman yıllar öncesinde gösterebildiğinin altını çizmektedirler. Bu ayrıntı hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de şizofreni hastalığının belirtileri hakkında bilgiler sunalım. Şizofreni hastalığının belirtileri ise şunlardır;

 

Toplumsal ilgide azalma: Şizofreni hastalığının en belirgin belirtilerinden biri bireyin toplumdan uzaklaşması ve çok gerekmedikçe toplum içerisine katılmamasıdır.

Dikkat dağınıklığı: Şizofreni hastalığının başlıca belirtilerinden biri de dikkat dağınıklığıdır. Birey günün önemli bir kısmını dikkat dağınıklığı sorunu ile geçirebilmektedir. Bununla birlikte gözlerini tek bir nokta üzerinde uzun süreli olarak yoğunlaştırabilmektedir.

Kişisel bakımın ihmal edilmesi: Şizofreni hastalığının ilk belirtilerini göstermesi ile birlikte birey günlük yaptığı örneğin saç tarama, sakal kesme gibi kişisel gereksinimlerini yavaş yavaş terk edebilmektedir. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte bu durum kronik bir hale dönüşebilmektedir. Birey artık saçlarını hiç taramadan uzatabilmekte sakal tıraşı olmamakta veya banyo yapmaktan kaçınmaktadır. Bu gibi belirtiler şizofreni hastalığının önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Kendi kendine konuşma: Şizofreni hastalığının önemli belirtilerinden biri de bireyin kendi kendine konuşmasıdır. Fakat her kendi kendine konuşan bireyin şizofreni hastası olduğu anlamı çıkarılmamalıdır. Nitekim uzmanlar en sağlıklı bireylerin bile yalnız kaldıklarında çoğu zaman kendi kendine konuşabildiklerinin altını çizmektedirler.

Tuhaf davranışlar ve anlamsız konuşmalar: Şizofreni hastalığının önemli belirtilerinden biri de bireyin tuhaf davranışlar sergilemesi ve anlamsız konuşmalar sergilemesidir. Örneğin hasta durup dururken kahkahalar atabilmekte veya bu durumun tam tersi durup dururken ağlayabilmektedir. Hasta durup dururken çok mantıksız ve gereksiz bir konuşma içerisine girebilmekte veya bunun tam tersi konuşma esnasında birden bire sessiz kalabilmektedir. Uzmanlar bu gibi tuhaf davranışların şizofreni hastalığının önemli belirtilerinden olduğunu ve hastanın bu gibi garip davranışları tamamen dürtüsel olarak yani istem dışı olarak gerçekleştirebildiğinin altını çizmektedirler.

 

Şizofreni Hastalığının Diğer Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni hastalığının ana belirtileri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de diğer belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Şizofreni hastalığının diğer belirtileri ise şunlardır;

 • İlgisizlik
 • Halsizlik
 • Çökkünlük
 • Çabuk sinirlenme
 • Alınganlık
 • Küçük ayrıntılardan rahatsız olunması
 • Bakışlardan rahatsız olunması
 • Konuşmalardan rahatsız olunması
 • Yakınlarından uzaklaşmaya başlanılması
 • Duygu durumlarında azalmalar
 • İçki ve sigaraya eğilimin başlaması
 • Kendine değer vermeme
 • Uyku sorunları
 • Cinsel konulara eğilimin artması

  gibi belirtiler şizofreni hastalığının diğer belirtileridir.

şizofreni nedir

Şizofreni Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Şizofreni nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Fakat beyin içerisinde bazı nedenlere bağlı olarak kimyasal maddelerin iletiminde bozukluk olmasına bağlı ortaya çıktığı uzmanlarca belirtilmektedir. Bununla birlikte şu faktörlerin de şizofreni hastalığının meydana gelmesinde önemli roller alabildiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

 • Depresyon hastalığı
 • Kronik stres
 • Asosyal kişilik
 • Psikolojik takıntılar
 • Aile içi şiddet
 • Dışlanma
 • Sosyo ekonomi düzeyinin düşük olması
 • Olumsuz çevre koşulları
 • Çocukluk dönemlerinde geçirilen psikolojik travmalar
 • Çocukluk dönemi sonrasında yetişkin dönemi içerisinde çeşitli olumsuzluklar karşısında ani olarak şiddetli travmaların geçirilmesi gibi birçok olumsuz faktörler şizofreni hastalığının meydana gelmesinde önemli roller alabilmektedirler.

 

Şizofreni Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi?

Şizofreni hastalığı tamamen ortadan kaldırılamamaktadır. Dolaysıyla şizofreni hastalığının kalıcı olarak yok edilmesi şuanda mümkün olmamaktadır. Fakat antipsikotik ilaçlar ve psikoterapi uygulaması sayesinde şizofreni hastalığının olumsuz etkileri ortadan kaldırılabilmekte ve bu sayede birey normal yaşama daha kolay bir şekilde ayak uydurabilmektedir.Şizofreni hastalığında son dönemlerin en fazla kullanılan ilaçlarından olan antipsikotik ilaçlar şizofreni belirtilerinin azalmasında oldukça etkili olmaktadır. Dolaysıyla hastalığın tamamen olmasa da önemli bir bölümünün ortadan kalkması bu etkili ilaçlar sayesinde sağlanabilmektedir.

Şizofreni hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra şizofreni nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Şizofreni hastalığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen psikiyatri doktoruna başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Okumuş olduğunuz şizofreni nedir içerikli makalemiz bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir