Stratosfer Nedir?

Nedir ? Anıl Birgül

Dünyanın dışında bilmediğimiz birçok katman mevcut. Bunlardan bir tanesi de Stratosfer’dir. Peki, Stratosfer Nedir? İçinde bulunduğumuz dünya atmosfer adı verilen bir gaz tabakası tarafından sarılmakta ve böylelikle koruyucu bir görev haline gelmiştir. Dünyayı çepeçevre sardığı için de Dünyanın şeklini almıştır. Yüzde yetmiş sekizi azot gazından, yüzde yirmi biri oksijen gazından ve yüzde biri de karbondioksit, helyum, neon, kripton hidrojen ve ksenondan oluşan bu gaz tabakasının en önemli görevi Dünyayı zararlı güneş ışınlarından korumaktır. Bunu dışında uzaydan gelen meteorları parçalar. Dünyanın ısısını belirler ve Dünya üzerinde meteorolojik olayların görülmesini sağlamakla görevlidir. İklim olaylarını düzenler. Işık, ses ve sıcaklığın iletilmesini sağlar. Canlılar için gerekli gazları bulundurur. Bu gaz tabakası yoğunlukları farklı gaz tabakaları içeriğiyle bir çok katmandan oluşmaktadır ve bunlardan biri de stratosfer tabakasıdır.

Özellikleri

Dünyaya en yakın katman olan troposferin üstünde bulunan ve atmosferin ikinci katmanı özelliğine sahip olan bu katman troposferden 50 km yükseğe kadar ulaşır. Bu katmanda yatay hava hareketleri yani rüzgarlar görülmekte fakat şu buharı bulunmaması sebebiyle de dikey hava hareketleri oluşmamaktadır. Ve bu yatay hareketlerin oluşması ile diğer katmanlarla arasında bir taşınım olmasını engellemektedir. Bu da tehlike arz etmektedir. Örneğin bir yanardağı patlaması yaşandığında patlamadan ortaya çıkan küller troposferi geçerek buraya ulaşır ve diğer katmanlara geçemediğinden burada kalarak hava kirliliğine sebep olur. Sıcaklığı

-55 ile -3 arasında değişen bu katmanın sıcaklık değişimi olmayan yeri ise 11-25 km arasındadır. Yani alçak yerlerinde rüzgarlar esip soğuktur ve yükseğe çıkıldıkça hava durgunlaşır ve iklim olayları oluşmaz. Yeryüzünde yükseldikçe hava soğurken burada tam tersidir ve bunun da nedeni güneşin gönderdiği morötesi ışınları soğuran ozanın varlığıdır. Ozonda morötesi ışınlarının soğrulma özelliği büyük önem arz eder çünkü insan vücudu için alınan az miktarda morötesi ışın yararlıyken fazla miktarda alında zarar verir Bu tabakanın diğer bir önemli özelliği de hava tutucu olmakla birlikte bu özelliği ile hava kirliliği Dünya ‘da kalıcı olmaktadır. Ve bu katmanda yer çekimi özelliği azalmaktadır. Böylelikle cisimler gerçek ağırlıklarını kaybetmektedirler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir