Sürücüsüz Arabalar İnsanlardan Daha İyi Şoför Olabilecekler Mi?

Teknoloji anilbirgul

Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza birçok yenilik girmeye devam ediyor. Bu yeniliklerden bir tanesi de sürücüsüz araba teknolojisi. Aslında sürücü yine sürücü koltuğunda oturuyor fakat araç uydu aracılığı ile kendi gidiyor. Bu araçlar şu anlık daha geliştirme ve üretim aşamasında fakat Türkiye’ye henüz gelmiş değildir. Bu araçlar ne kadar tercih edilecek merak konusu. Bu araçların kesinlikle normal şoförlerden daha iyi olacağı bir kesindir. Bunun sebebi ise trafik kurallarına uyacak olmasıdır.

Önde arabaya yaklaşması gereken mesafeyi otomatik ayarlayacaktır. Hız limiti kurallarına uyacaktır. Şerit değiştirme kornaya basma gibi hataları olmayacaktır. Yolda olan cisimleri otomatik radarı ile teşhis edip çarpmadan önce duracaktır. Kısacası hayatımıza gelecek olan bu yenilik ile birçok kaza önlenmiş ve aynı zamanda insanlık az da olsa rahata kavuşacaktır.

Bu Arabalar Nasıl Çalışır ?

Yüzde yüz elektrikle çalışan ve aynı zamanda dizel ve benzinli seçenekleri bulunan bir araçtır. Oto pilot teknolojisi kullanarak yapılandırılmıştır. Yerde ki çizgilerden ve levhalardan radar sistemiyle onları kendine entegre edip ona göre bir sürüş tarzı gerçekleştirmektedir. Direksiyonda bulunan sen sörler sayesinde direksiyonu bıraktığınız anda devreye giren bir sistemi vardır. Devreye girebilmesi için yol çizgileri kesinlikle şarttır. Aracın önünde arkasında sağında solunda devamlı çalışan sen sörler bulunmaktadır. Bu sen sörler sayesinde kaza ihtimalini oldukça düşük seviyeleri çekmeye başarılmıştır. Araba içerisinde mükemmel bir bilgisayar teknolojisine sahip araçtır. Bu sayede kendi kendine gidebilme özelliğine sahiptir.

Ne Kadar kullanışlı Olur ?

Kullanış konusu aslında çoğunluk tarafından kabul edilmiştir. Kazaları oldukça azaltacak bir teknoloji olduğu için herkes merakla beklemektedir. Özellikle trafiği yoğun bir şekilde yaşanan kentlerde saatler boyunca araba içerisinde kalacak olan insanalar için bu çok büyük bir kolaylık olacak. Umarız herkesin beklentilerini karşılayan bir teknoloji olur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir