The Square – Tahrir Meydan (2013) Film Eleştirisi

Sinema anilbirgul

Yaklaşık 30 senedir diktatör rejimiyle Mısır’a hükmeden Hüsnü Mübarek’in devrilip onun yerine önce askeri rejimin, ardından ise ihtilalden yararlanarak iktidara gelen Müslüman Kardeşler’in faşist yönetimini anlatan Al Midan (The Square) yani Meydan filmi, Afrika’nın kuzeyinde Mısır’da dünyaya gelip ardından Amerika’ya yerleşerek sinema ve belgesele kendini vermiş Jehane Noujaim’in tüyleri diken diken eden Oscar adayı başyapıtı. Tüm çıplaklığıyla olmasada yaklaşık 2 sene içerisinde yaşanan olayları gözler önüne seren Meydan filmi diktatör rejimini, askeriyeyi, baskıcı tutumu ve seçimi kazanan Müslüman Kardeşleri ve Mursi’nin yalanlarını beyazperdeye aktarıyor.

square filmiFilmde istedikleri hedefe bir türlü ulaşamayan devrimcilerin yüzlerce kayıp vererek iç savaş çıkmasına rağmen bir an bile olsun vazgeçmeyerek üzerine gittikleri davalarını izliyoruz. Onlar umutları korudukça, olayları bir bir anlattıkça içimizi sevinç ve hüzün kaplıyor. Yönetmen Jehane Noujaim Mısır’da yaşanan olayları tüm gerçekçiliğiyle belgesel haline getirip önümüze seriyor.

2 yıl gibi bir süre içerisinde çekilen Meydan, uluslararası arenada ve ulusal çapta devrim simgesi haline gelmiş Tahrir Meydanını ve orada yaşanan mücadeliyi anlatıyor. Filmin tamamında yönetmenin kamerası yer almıyor, bazı özel kısımlarda önceden çekilmiş olaylar bir bir gösteriliyor. Filmin içinde barındırdığı estetik bu sayede kat be kat artmış oluyor.

meydan tahrir filmi28 Şubat 2014 tarihinde vizyona giren, Dram, Tarih ve Belgesel kategorilerinde yer alan Meydan Filmi Jehane Noujaim tarafından yönetilip, Khalid Abdalla , Aida El-Kashef isimli oyuncular tarafından canlandırılmış.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir