Türbülans Nedir, Nasıl Oluşur ?

Nedir ? anilbirgul

Hava yolculuğu yapmayı sevenlerin veya sıklıkla havayolu ile seyahat etmek zorunda kalanların korkulu rüyası haline gelen türbülans, sıcak hava ile soğuk havanın yer değişmesiyle veya havadaki rüzgarın yardımıyla yer değiştiren bulutların hareket etmesinden oluşmaktadır.

Bilimsel olarak bakacak olursak, uçak gibi yüksek kütleli bir cismin havada uçuş hareketini sürdürebilmesi için kanatlarının alt ve üst bölümlerinde düzenli bir hava akışı olması gerekmektedir. Türbülans anında hava akışı engelleneceği için gereken kuvvet bozulur ve uçak yüksek derecede sallanmaya başlar.

 

Türbülans Anında Ne Olur ?

Ortalamaları dikkate alacak olursak her sene binlerce insanın türbülans esnasında yaralandığını görebiliriz. Özellikle türbülans anında ayakta bulunan ve servis yapmakla meşgul olan hosteslerin dengesini kaybederek, çeşitli yerlere çarptığı belirtilmektedir. Bu yüzden olası bir türbülans anında ayakta olmamanız gerekeceği için, uçuş sırasında fazla yerinizden kalkmamaya özen göstermelisiniz.

Türbülans anında uçak şiddetli bir şekilde sallanır ve yüksek derecede ses çıkarır. Uçak korkusu olmayanların dahi fazlasıyla korkulu anlar geçirmesine sebep olan türbülans sırasında uçak hava boşluğunda aşağıya doğru düşmektedir. İrtifa kaybetmekte olan uçağın yörüngesine yerleşmesi sırasında yolcular vücudunun çeşitli yerlerini çarparak, yaralanabilirler.

 

Türbülans Anında Ne Yapmak Gerekir ?

Yoğun türbülansa maruz kalabilme ihtimali olan seyahatlerde pilotlar yolcuları mutlaka uyaracaktır. Bu uyarıları aldıysanız yolculuk sırasınca mutlaka kemerinizin takılı olması gerekmektedir. Ayrıca türbülans sırasında uçak sallanırken kesinlikle bir şeyler yememek ve içmemek gerektiğini söyleyebiliriz. Türbülansı hasarsız bir şekilde atlatmak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken husus emniyet kemeri olmalıdır.

 

Türbülanstan Korkuyorum. Ne Yapmalıyım ?

Uçak korkusu olanları en büyük strese sokan durumların başında gelen türbülanstan kaçma ihtimalini yoktur. Ancak en az hasarla bu durumu geçiştirmek istiyorsanız koltuk seçiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Kanatlara yakın yerlerde oturmamalı, orta sıralarda kendinize yer bulmalısınız.

Özellikle okyanus üzerinden uçağınız geçiyorsa hızlı bir türbülansa kapılma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden yurtdışı seyahatlerinde orta sıralarda koltuk seçimine özen göstermelisiniz.

 

Türbülans Uçak Düşürür mü ?

Havacılık verilerine bakacak olursak şimdiye kadar türbülanstan dolayı uçak düştüğü görülmemiştir. Bu yüzden uçak korkusu olanları bilinç altında bulunması gereken önemli bilgilerin başında gelmektedir. Korkularının azalmasına sebep olabilecek bir bilgidir.

Yolculuğa başlamadan önce pilotlar, rotaları üzerinde olası türbülans bölgelerinden uçağı kaçırmakta ve biraz dolaşarak uçağı kontrol etmektedir. Ayrıca elektrik yüklü olan bulutlara girmek türbülans riskini arttıracağından, uçuş esnasında bu tür bulutlara denk geldiğinde hızlıca etrafından dolaşarak ilerlemektedirler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir