Türk Yapımı Oyun: Mount & Blade

Oyunlar anilbirgul

Türk yapımı bir oyun olan mount & blade Ankara bilkent üniversitesi bilgisayar mühendisliği mezunu Armağan Yavuz tarafından yazıldı. Armağan yavuz bu projenin çocukluk hayali olduğunu belirtti ve çocukluk hayalinin gerçekleşmesinden onur ve gurur duyduğunu sözlerine ekledi.

Yıllar öncesinde oyun henüz kodlanmaya başlamamışken finansörlük amacıyla teklif sunulan bir çok dev oyun şirketi bu teklifi reddetti ancak Türk mühendis Armağan Yavuz onlara ne kadar yanlış bir karar verdiklerini kanıtlarcasına kısa zaman içerisinde 3 milyonluk ciro elde ederek gösterdi.

mount-blade-oyun-ici-3

Amerika, kanada ve iskandinav ülkelerinde büyük rağbet gören oyun inanılmaz hayran kitlesine her geçen gün yenilerini eklemekte. Aslında bu zafer sadece Bilgisayar Mühendisi Armağan Yavuzun değil, aynı zamanda bugüne dek teknolojik açıdan süreki avrupa’nın gölgesinde kalan Türkiye’nin de zaferi sayılabilir. Armağan Yavuz verdiği bir röportajda; “Türkiye sadece meyve sebze ihraç etmiyor, her geçen gün teknolojik anlamda kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz.” sözlerine kullandı ve bu sözlerle büyük devlere karşı kazanığı zaferi ülkesine malederek gönülleri bir kez daha fethetti.

Bilken üniversitesi mezunu olan Armağan Yavuz oyunun gelişim sürecini şu sözlerle açıkladı;

“Oyunu kafamda tasarlayıp proje haline getirdikten sonra bir çok oyun şirketi ile görüşmeye geçtim lakin hiç bir şirket oyuna ilgi göstermedi. Birilerinin projeyi desteklememesi ben yıldırmadı tam aksine kamçıladı. Oyuna ait bir web sitesi açtım ve oyun severlere isterlerse bilgisayarlarında isterlerse de browser üzerinden oynanması için iki seçenek sundum. Oyunun amacını ve nasıl oynandığınıda belirttiğim site bir kaç ay içerisinde bazı forumlarında yardımıyla ilgi görmeye başladı. Aradan geçen 1 yılın ardından önceden ilgisiz olan şirketler teker teker oyunla ilgilenmeye başladırlar ve bu gelişmeler üzerine bende oyunun gerçeğini yapmaya karar verdim.”

mount-blade-oyun-ici-1

Piyasaya 2008 yılında sürülen oyunun dünya’nın dört bir yanından rağbet görmesi nedeniyle oyunun 2. versiyonunu yazmaya karar veren Armağan Yavuz, teknokentte 20 kişilik bir ekip  ile çalışmalarına başladı. Oyunun 2. versiyonuna multiplayer (çoklu oyuncu) desteği de eklendi ve Mount & Blade 2 oyun sektöründe bir çığır açtı.

Bir çocukluk hayalini gerçeğe dönüştüren hatta hayalinden daha fazlasını yapan bilgisayar mühendisi Armağan Yavuz çalışamalarına hız kesmeden devam edeceğini ve yenilikler ile yine ismini duyuracağını sözlerine ekledi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir