Türkiye’nin En Güzel 10 Manzarası

Seyahat - Gezi anilbirgul

Günümüzde en fazla merak edilen genel kültür konularından biri de Türkiye’nin en güzel manzaralı yerlerinin nereler olduğu konusudur. Hiç kuşkusuz birçok yerlerinin harika manzaralara sahip olduğu ülkemizin en gözde ve UNESCO tarafından da Dünya Mirasları listesinde yer alan muteşem manzaraya sahip olan Türkiye’nin en güzel 10 manzarası hakkında sizlere bilgiler sunacağız. Dilerseniz makalemizin ana konusu olan çokça merak edilen bu konumuz hakkında hemen bilgiler sunalım.

İşte Türkiye’nin En Güzel Manzaraya Sahip Olan 10 Muhteşem Yeri;

Kız Kulesi (İstanbul)

üsküdar kız kulesi

 

İstanbul ilimizin en gözde mekanlarından biri olan Kız Kulesi harika manzarası sayesinde Türkiye’nin en güzel 10 manzaralı yerlerinden biridir. İstanbul boğazının Üsküdar açıklarında bir adakcık üzerinde yer alan Kız Kulesi özellikle gün batımının harika bir şekilde izlenmesine olanak tanıması ile de bilinmektedir. İstanbul ilinde yaşıyorsanız veya İstanbul iline seyahat veya tatil amaçlı gittiğinizde harika bir manzaraya sahip olan Kız Kulesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

Pamukkale Traventerleri (Denizli)

travertenler

Sizlere Türkiye’nin en güzel 10 manzarası hakkında bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin en güzel 10 manzarasından biri de hiç kuşkusuz ki Denizli ilimizde yer alan Pamukkale Traventerleridir. Eşsiz bir manzaraya sahip olan Pamukkale traventerleri aynı zamanda UNESCO kurumunun Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Yolunuz Denizli ilimize düştüğünde Pamukkale Traventerlerini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

Tekirova (Antalya)

tekirova antalya

Türkiye’nin en güzel 10 manzarası denilince hiç kuşkusuz zihinlerde Antalya ilimizde yer alan Tekirova ovası gelmektedir. Harika bir doğa manzarasına sahip olan Tekirova ovası aynı zamanda üçgen biçimine sahip olan Tahtalı Dağı ile de bütünleşerek sizlere muhteşem bir dağ manzarası sunmaktadır.

 

Mardin Evleri (Mardin)

mardin

Türkiye’nin en güzel 10 yerlerinden biri de Mardin ilimizde bulunan ve yalnızca Mardin yöremize özgü olan harika Mardin evleri harika sarılı taşlardan inşa edilmiş olması sebebiyle sizlere harika bir manzara sunmaktadır. Yolunuz Mardin iline düştüğünde Mardin evlerini görmenizi ve hatta mümkünse içerisini gezip görmenizi tavsiye ederiz.

 

Nemrut Dağı (Adıyaman)

nemrut

Adıyaman ilimizde yer alan Nemrut Dağının da harika bir manzaraya ev sahipliği yaptığını belirtmek isteriz. UNESCO kurumunun Dünya Miras Listesinde yer alan Nemrut Dağı aynı zamanda ülkemizin de en gözde dağlarındandır.

 

Sümela Manastırı (Trabzon)

sümela

Türkiye’nin en güzel 10 yerinden biri de Trabzon ilimizde yer alan Sümela Manastırıdır. Eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan Sümela Manastırı Trabzon ilimizin Maçka ilçesinde yer alan Altındere ovasında yer almakta ve sarp kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Yabancı turistlerin de uğrak merkezlerinden biri olan Sümela Manastırı aynı zamanda Trbazon ilimizin de en gözde yerleri arasında yer almaktadır. 386 tarihinde inşa edilmiş olan Sümela Manastırı toplamda 1150 metrelik bir yükseliğe sahiptir.

 

Kızkalesi (Mersin)

kız kalesi mersin

Mersin ilimizin Anamur ilçesinde yer alan Kızkalesi ülkemizin en gözde tarihi mekanları arasında yer alması ve aynı zamanda ülkemizin en güzel 10 yeri arasında da yer almasıyla da ünlenmiştir. Bizanslılar tarafından inşa edilmiş olan Kızkalesi harika manzarası sayesinde görenleri kendine adeta hayran bırakmaktadır.

 

Kral Mezarları (Amasya)

kral mezarları

Kıral mezarları denilince korkmanıza gerek bulunmamaktadır. Elması ile meşhur olan Amasya ilimizin ve ülkemizin en güzel 10 yeri arasında harika bir dağ manzarasında sahip olan kıral mezarları da yer almaktadır. M.Ö 333 ile M.Ö 26 yılları arasında Pontus Krallığına başkentlik yapmış olan Amasya ilimizin Harşena dağında Pontus krallarına ait olan kaya mezarları bulunmaktadır. Yolunuz Amasya ilimize düştüğünde Harşena dağında yer alan kral mezarlarını görmenizi tavsiye ederiz.

 

Uçhisar Kalesi (Nevşehir)

uçhisar kalesi

Türkiye’nin en güzel 10 yeri denildiğinde akla gelen harika manzaralı yerlerden biri de Nevşehir ilimizde yer alan Uçhisar kalesidir .Eşsiz bir manzaraya sahip olan Uçhisar kalesi kapadokya’nın en zirve noktasında yer almaktadır. Kayalara oyulmuş olan odaları sayesinde sizlere harika bir tarihi atmosfer yaşatacak olan Uçhisar Kalesi’ni de görmenizi tavsiye ederiz.

 

Ayçiçeği Tarlaları (Tekirdağ)

ayçiçeği tarlaları tekirdağ

Ayçeçeği yağının üretim merkezi olan Tekirdağ ilimizde yer alan ve harika bir doğa manzarasına ev sahipliği yapan ayçiçeği tarlaları sarı renkleri ve gökyüzü mavisi ile buluşması sayesinde harika bir manzaraya sahip olmaktadır. Yolunuz Tekirdağ iline düştüğünde sizlere harika bir doğa havası sunan ayçiçek tarlalarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bol oksijenin yer aldığı ayçiçek tarlalarında bir müddet kaldığınız takdirde şehrin vermiş olduğu stresten ve yorgunluktan uzaklaşacağınızı belirtebiliriz.

Makalemizde de görüldüğü üzere eşsiz özellikleri sayesinde Türkiye’nin en güzel 10 yeri olarak bilinen bu harika yerler hakkında sizlere bilgiler sunduk. Dolaysıyla yolunuz bu harika yerlerin bulunduğu yörelere düştüğünde bu harika yerleri daha yakından görmenizi tavsiye ederiz. Sizlere bu ayrıntıyı da sunduktan sonra Türkiye’nin en güzel 10 manzarası hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir