Ülke Bazında Siteye Ziyaretçi Engelleme Nasıl Yapılır?

Internet Anıl Birgül

Alışveriş siteleri, bahis siteleri ve blog sitelerinde; ziyaretçilerden gelecek saldırıların engellenmesi amacıyla, IP kısıtlaması en çok uygulanan yöntemler arasında yer alıyor. Bireysel olarak uygulanan IP kısıtlamasında; sitelerin kurucuları ya da alt yapı sağlayıcıları için, işlemler tek bir bilgisayar ağı için uygulanabiliyor. Ancak ziyareti tehlikeli olarak kabul edilen ülkeler için, IP kısıtlaması; tek bir kullanıcı için değil, ülke bazlı olarak değerlendiriliyor. Bu gibi durumlarda, ülke bazında siteye ziyaretçi engelleme nasıl yapılır araştırması; sitelerin güvenliğini, maksimum seviyeye çıkarabiliyor.

Ücretli Programlar ile Ülke Bazında Ziyaretçi Engelleme

VPN kullanımı ve DNS değişiklikleri, siber saldırı potansiyeli olan ziyaretçiler için, arka kapı olarak uygulanıyor. Bu işlemlerde, ziyaretçinin IP adresi; VPN sunucusunun IP havuzundan, farklı bir ülke IP adresi alıyor. Bu işlemin engellenebilmesi için; VPN hizmeti sağlayan firmaların ve ülke IP adreslerinin, ayrı ayrı belirlenmesi gerekiyor. Bazı ücretli yazılımlar; ülke bazında IP engelleme konusunda, müşterilerine risksiz kullanımı ayrıcalığı sunuyor. Sitenin maruz kaldığı saldırılara göre, farklı paketler halinde satın alınabilen bu yazılımlarda; ülke IP kısıtlaması, VPN programları ve DNS değişikliği, farklı kodlarla yazılıma dahil ediliyor ve siteye hiçbir şekilde yasaklı IP girişi yapılamıyor.

Bireysel Yazılım ile Ülke Bazında Ziyaretçi Engelleme

Site kuruluşu esnasında, bütçesi kısıtlı olan firmalar; kendi güvenlik önlemlerini, bünyesinde yer alan personeller yardımıyla alabiliyor. Bu işlemler için, yazılımı gerçekleştirecek firma personelinin; kod yazımı konusunda uzman olmasına ihtiyaç duyulmuyor. Ücretsiz olarak IP kısıtlaması hizmeti veren altyapı firmaları ya da hazır yazılımlar kullanılarak gerçekleştirilebilen engelleme işlemlerinde; firma bünyesinde yer alan personellerin site içeriğine dahil ettiği güvenlik önlemleri, site ziyaretçilerinin giriş işlemlerini ülke bazında engelleyebiliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir