USB Killer – Bilgisayar Çökerten Cihaz

Bilgisayar anilbirgul

İlk olarak 2015 yılında ortaya çıkan USB Killer(USB Katili) normal bir USB cihazı gibi görünse de aslında takıldığı bilgisayara elektrik yüklemesi yaparak kullanılamaz duruma getiriyor.

Cihaz ortaya çıktığı zamanlar da güvenlik araştırmacıları ve USB standartlarında çalışanların büyük ilgisini çekmişti.

Firma ‘Test cihazı’ olarak satılacak olan USB Killer ayrıca yanında USB Test Shield ( USB Test Kalkanı) adlı bir ürünü de satıyor. Bununla da USB Killer’ın yüksek voltaj saldırısına karşı cihazın direncini kontrol edebiliyor.

USB Killer, üretici firmanın belirttiğine göre takıldığı cihazın yüzde 95’ini kullanılamaz hale getirebiliyor. İşin tuhaf yanı, etkili olan bu ürünü kimin satın alacağıdır. Bu ürünü büyük ihtimalle güvenlik uzmanları ya da arkadaşlarına sulu şakalar yapmak isteyenler tercih edebilir.

USB Killer ilk başta Dark Purple isimli bir Rus Hacker tarafında tanıtılmış fakat resmi internet sitesinde arkasında kimin olduğu bilinmiyor. Yayınlanan basın bültenindeyse Hong Kong menşeli olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Tamamen güvenilir olduğu söylense de yüksek voltaj vererek bilgisayarı kullanılamaz hele getiren USB Killer, almak isteyen kişilerin dikkatli olmaları gerekir. Zira güvenlik uzmanları ve donanım profesyonellerinin dışında kullanılacak bir alet değil.

USB Killer yurt dışında 56 Dolar fiyat etiketiyle satılırken, cihazın yüksek voltaj direncini sağlayan Test Shield’da 16 dolara satılıyor. Bununla birlikte sitede kredi kartı- PayPal seçenekleri olmasının yanı sıra dünyanın her tarafına kargo ile yollanabiliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir