Uyku Bozukluğu Nedenleri ve Tedavisi

Sağlık anilbirgul

Uyku yorulan insan metabolizmasının dinlenme, onarılma ve yeni güne dinç bir şekilde başlanılması için vücudun ekmek gibi su gibi ihtiyaç duyduğu günlük rutinlerimizden olmazsa olmazımızdır. Gün boyunca yapılan aktiviteler yapılan işler, duyulan konuşulan her türlü işitsel görsel nesneler ve sesler vücut sistemiz üzerinden etkileri olduğu için uyku zamanından vücudumuz bunları etkinsizleştirmekte, onarmakta ve ayıklamaktadır. Sinir sisteminin yıpranması, vücutta biriken toksinlerin atılması ve vücudun dinlenmesi ve dinç bir hale gelmesi uyku sayesinden olmaktadır.

uykusuzlukHer gün yapılan bu fiziki eylemin bazı nedenlerden ötürü yapamayan insanlar mevcuttur. Bunun çeşitli sebepleri olmakla birlikte uykuya dalamama, normalden erken uyanma, uyku süresi boyunca sürekli uyku halinde kalamama ve çok fazla yorgun ve uykusuz olmakla birlikte uykuya dalamama gibi uyku apnesi rahatsızlıkları görülebilmektedir. Uyku apnesi yorgunluk, gündüz saatlerinden sürekli uyuklama, genellikle uyuduğundan horlama ve sabah uyanma ile birlikte baş ağrısı ile birlikte kendini gösterir. Narkolepsi denen uyku bozukluğu; gündüzleri aşırı uykuya meyilli olma ile kişiye gelen ani uyku atakları ile kendini gösterir. Huzur bacak sendromu bir uyku bozukluğu olup uyku yada dinlenme esnasında bacaklarda hissedilen rahatsızlık, huzur olma hali veya bacakları hareket ettirme refleksi şeklinde kendini belli eder. Uyku bozukluklarına içerisinde hemen hemen kimsenin uyurken kabullenemediği horlama da bulunmaktadır. Horlama genellikle burunda bulunan etten kaynaklansa da çoğu zaman yatış pozisyonunun yanlış olması ve aşırı yorgunluk hallerinde görülmektedir.

Öncelikle uyku bozukluğu olan kişinin kendi çabalarıyla yapabileceği şeyler vardır. Yorucu ve stresli geçen bir günün ardından yatağa girmeden önce gerilen kasların belirli hareketler ile gevşetilmesi, nefes alıp verme egzersizleri ile nefes alıp verme eyleminin yapılması veya rahatlatıcı bitki çayları uyku düzensizliği olanlar için rahatlatıcı birer aktivitedir. Bunların yanında doktorunuzun uyku bozukluğu türüne uygun olarak verdiği uyku ilaçları ve tedavisini doğru uygulayarak uyku bozukluğundan kurtulabilirisiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir