Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Yapılır ? Anıl Birgül

Yaz mevsimlerinin aranan meyveleri arasında olan ve yediden yetmişe hemen hemen herkesin büyük bir keyifle tükettiği vişnenin, diğer meyvelere göre farklı özelliği bulunuyor. Bu özellik vişne lekesinin diğer meyvelere göre kolay kolay çıkmamasıdır. Bu nedenle birçok kişi vişne lekesini çıkarma işlemi nasıl yapılır? Sorusuna cevap arıyor. Vişne doğal yapısı itibari ile baskın bir renge sahiptir. Bu nedenle de bırakmış olduğu lekede inatçı lekeler gurubunda en üst seviyelerde yer alıyor. Vişne, güller familyasında bulunan ve görünüm itibari ile kiraza benzeyen bir meyve olarak dikkat çekiyor. Tat olarak ekşimsi bir tadı renk olarak ise bordoya çalan bir renge sahiptir.

Vişne Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Vişne lekesi, zor lekeler gurubunda yer alan bir lekedir. Birçok kişi vişne lekesinden kurtulmanın yollarını bilmediği için birçok giysi ve eşyasını değiştirmek zorunda kalıyor. Ancak vişne lekesinden kurtulmanın çeşitli yolları da mümkündür. Eğer ki giysilerde vişne lekesi hakimse vişne lekesinin bulaşması ile birlikte çok vakit kaybetmeden vişne lekesinin olduğu bölgenin kağıt havlu ile silinmesi gerekiyor. Bu yöntem lekenin derinlik kazanması engellenerek lekenin tam anlamı ile çıkartılması konusunda da kolaylık sağlanıyor. Sonraki aşamada ise lekenin bulunduğu bölge sıcak ya da ılık bir su ile temizlenir. Bu durum henüz kurumayan lekenin giysi üzerindeki etkisinin azalmasına neden oluyor. Ancak sıcak ya da ılık su ile yapılan uygulamada tam anlamı ile sonuç alınamazsa biraz tinerden yardım alınabiliyor.

Tazyikli Sıcak Su Yöntemi

Bu sayılan yöntemlerin dışında ise lekeli olan bölgenin içinde sıcak su bulunan bir kasenin içerisine tutarak lekenin yumuşamasını sağlamaktır. Bu yöntem sıcak suyun gevşetme ve çözülme etkisi nedeni ile başarılı bir şekilde uygulanabiliyor. Aynı zamanda sıcak suya tuttuktan sonra lekeli bölgenin üzerine pudra dökerek pudra ile silinmesi ve ardından da tekrardan sıcak su ile temas edilmesi durumunda vişne lekesinin kolaylıkla çıktığı görülebiliyor. Lekeli bölgeye tazyikli su dökülmesi ya da sıkılması da lekelerin çıkması konusunda oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Ancak suyun lekenin biraz yukarından dökülmesi lekenin çıkması açısından oldukça önemlidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir