Volkswagen Mission E Eletrikli Araç

Otomobil anilbirgul

 

Volkswagen Çığır Açmaya Hazırlanıyor

Otomotiv sektörünün Alman devi Volkswagen, 2019 yılında her şeyi ile elektrikli ilk aracını piyasaya sürecektir. Bu aracın en önemli özelliği çok kısa sürede şarj olarak çok uzun menzil kat ediyor olmasıdır.

vw mission eBir süre emisyon skandalıyla çalkalanan Volkswagen firması, elektrikli aracını çıkarma planları yapıyor. Tamamen elektrikli ilk aracını 2019 yılında çıkartmaya hazırlanırken en büyük atılımı ise çok hızlı şarj konusu olacaktır.

2019 yılında piyasaya sürülmesi planlanan bu aracın sadece 15 dakikalık şarj olmasıyla 482 km yol kat edeceği bildirilmiştir. Bu rakama baktığımızda günümüz koşullarına göre oldukça etkileyici olduğunu görmemiz mümkündür. Bu elektrikli araba konusunda çalışan Tesla gibi şirketler bile bu rakamların oldukça gerisinde olduğunu görebiliyoruz. Örnek verecek olursak, Tesla’nın en hızlı şarj istasyonlarında 45 dk şarj olan bir aracın pilin sadece yüzde 85’i dolmaktadır.

Yüksek hızda şarj olma konusuna benzer bir açıklama VW’in sahip olduğu Porsche tarafından yapılmıştır.

Mission E isimli otomobilinin pili 15 dk içinde yüzde 80 oranında dolabileceğini açıklayan şirket, bu oran sayesinde 500 km menzil sağlamış olacağını belirtti.

Emisyon skandalı ile büyük yara alan Volkswagen, elektrikli arabasını çıkartarak bu yaralarını büyük oranda sarmayı planlıyor.

Volkswagen’e 9 Milyar Dolarlık Yeni Bir Dava Açılıyor!

Alman otomobil devlerinden olan Volkswagen geçen yıl yaşadığı skandaldan dolayı yaşadığı zararı kapatmak için 18 milyar dolar(bir iddiaya göre 14.7 milyar dolar) harcamıştı. Anlaşılan şimdi sıra yatırımcılara gelmiş. 1.400 yatırımcı dava açtı ve bu davalarda yatırıcımlar tarafından talep edilen toplam para 9 milyar dolar(8 milyar euro). Bu açılan davalar Volkswagen’de yeni bir sarsıntıya sebep olabilir. Geçen sene yaşanan emisyon skandalı ciddi bir sarsınntıya yol açmıştı ve gördüğünüz üzere artçı sarsıntılar hala devam ediyor. Eğer bu davaları kaybederse firmayı muhtemelen mali açıdan zorlu ve sıkıntılı günler bekliyor olacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir