Volvo Sürücüsüz Tır Özellikleri ve Çalışma Mantığı

Volvo Sürücüsüz Tır Özellikleri ve Çalışma Mantığı

Otomobil anilbirgul

tır volvo konseptVolvo geleceğin sürücüsüz tırlarının test aşamasını başlattı. Sürücüsüz tırları yakında yollarda görebileceksiniz. Volvo geleceğin otomobil teknolojileri kapsamında sürücüsüz otomobil üzerine çalışmalar yapıyor. Piyasada sürücüsüz otomobil rekabetinde Volvo farklı bir çözüm arayışına gidiyor. Bu konuda sürücüsüz ağır vasıta araç çözümüne yönelik çalışmaları test ediyor.

Mercedes-Benz’in sürücüsüz kamyon konusunda Birleşik Krallık ile anlaşmasından sonra İsveç merkezli otomobil firması da sürücüsüz tırlarının test aşamalarını başlatmış oldu. Volvo’nun 2016 yılında İsveç’te başlattığı sürücüsüz tır test aşamaları gelecek yıl içerisinde sonlanacak. Volvo’nun sürücüsüz tırları ağır yük taşımacılığında kullanılmasının yanı sıra hızlı ve güvenli bir uzun araç sürüşü sağlayacak.

Bu sürücüsüz tırlar üretildiği coğrafya koşullarına göre dağlık ve kavisli yollara uygun olarak tasarlandı ve bu tırların yol tutuşları teknolojide en iyi seviyededir. Volvo FMX tırları Kristeneberg’deki Boliden tünelinde test ediliyor. İlk etapta tünelin 1320 metresini müdahale edilmeden yer altında gidecek ilk sürücüsüz tır olacak. FMX tırlarında dış etkenlere tepki vermesini sağlayan radar ve lazer tabanlı sensörler bulunuyor. Aynı zamanda bu tırlar güvenilir bir rota sistemine sahiptir. Volvo’nun İsveç merkezli olarak transit taşımacılığında kullanılacak sürücüsüz tırları 2020 yılında yollarda olması bekleniyor.

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir