Wakeboard Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Wakeboard Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Eğlence anilbirgul

Isınmaya başlayan havalardan sonra gelen yaz mevsiminde yapabileceğimiz onlarca spor arasından belki de en adrenalin dolu olanı ve en eğlencelisi olan wakeboard’ı sizlere tanıtacağız ve yapmadan önce ön bilgiler sunarak fikir sahibi olmanıza katkıda bulunacağız. Tüm aklınıza takılan soruların cevabını makalemizde bulacağımızdan emin olabilirsiniz.

 

Wakeboard Nedir ?

Wakeboard, genellikle gölde yapılabilen ve su üzerinde ayağınızın altında bulunan board tahtasının yardımıyla, tutmuş olduğunuz ipin sizi çekmesiyle su üzerinde sörf yapabildiğiniz bir spor dalıdır.

Yıllarca Amerikan dizilerinde veya filmlerinde izlediğimiz teknenin arkasında iple tutunan ve sörf yapmakta olan kişilere özenenler mutlaka olmuştur. Göl içerisinde kurulan ip düzeneği ile suyun üzerinde bir parkur oluşturulmaktadır. Çalışan motorlar sayesinde sürekli olarak ilerlemekte olan ipe tutunarak su üzerinde kayak yapma keyfini yaşayacaksınız.

Son zamanlarda ülkemizde çeşitli alanlarda wakeboard yapma şansınız bulunmaktadır. Yaygınlaşmakta olan wakeboard sporu özellikle gençler tarafından popüler hale gelmeye devam etmekte ve eğlenceli olması sebebiyle her gün yeni sporcuları kendisine bağlamaktadır.

su kayak

Wakeboard Nasıl Yapılır ?

İlk olarak ayağınızın board ile tam olarak bağlantılı olduğunu tespit ederek güvenliğinizi sağlayın.

Wakeboard’u ilk defa yapacaksanız başta eğilerek gitmeniz ve ayağa kalkamamanız, kalkınca düşmeniz çok normal olacaktır. Bu yüzden yavaş hareket ederek alışana kadar dikkatli olmanızda fayda bulunuyor.

Sıkıca tutunduğunuz iple beraber ilerlerken ayaklarınıza yavaşça güç vererek ayağa kalkmaya çalışın. Bir kaç denemeden sonra kalkacaksınız. Ayaktayken beliniz yardımıyla ayaklarınızı oynatabilir ve kendinize yön verebilirsiniz.

Hangi ayağınızın önde olması gerektiği güçlü olan ayağınızla ilgili bir durumdur. Hangi tarafınızın daha güçlü olduğunu düşünüyorsanız denemelerinizi o ayağınızın üzerinden yapmanızda fayda bulunmaktadır. Ayağa kalkıp dengeyi sağlamak daha kolay hale gelecektir.

Birkaç kez tekrardan sonra ustalaştığınızı hissedecek ve eğlenceli dakikalar geçirmeye başlayacaksınız. İlk defa yaptığınızda zorlanmanız, düştüğünüzde canınızın yanma durumları meydana gelebilir. Ancak yılmadan devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

wake board

Wakeboard Nerede Yapılır ?

Wakeboard özellikle Kocaeli Gölkaypark ve Maşukiye SukayPark’ta adını duyurmayı başarmış ve bu bölgede öğrenilerek zamanla ülkemizin çeşitli yerlerine yayılmaya başlanmıştır.

Antalya’da bulunan GoldCablePark,
Antalya’da HipnoticsCablePark,
İstanbul’da Caddebostan Plajı,
Bursa’da Sukaypark,

ülkemizde şimdilik Wakeboard hizmeti vermekte olan yerlerden. Yakın yerlerde oturuyorsanız sıcak bir günde mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

sukay

Wakeboard Malzemeleri

Wakeboard yapacağınızda size lazım olan tek şey board tahtası olmaktadır. Board tahtası gitmiş olduğunuz tesiste ücretsiz olarak verilmekte olduğundan ekstra satın almanıza gerek bulunmamaktadır. Bunun dışında mayonuzu almayı unutmayın 🙂

su kayağı

Wakeboard Fiyatları

Kocaeli/İzmit’te bulunan Gölkaypark’ı baz alacak olursak wakeboard yapmanın 2 saatlik ücreti 50 TL civarlarında olarak gözüküyor. eğer saat artışı olursa rakamlar biraz daha düşüyor. Örneğin 6 saatlik ücreti için istenen ücret 80 TL seviyelerinde gezmektedir.

wakeboard su kayağı

Wakeboard Türkiye

Ülkemizde her geçen gün popülaritesini arttırmakta olan wakeboard sporunun diğer su kayak sporlarına göre bir çok artısı bulunmaktadır.

Bunların en başında ise sizi çekmekte olan ipin sürekli olarak sabit hızda gitmesinden dolayı dengede durmanız ve kendinizi fazla yormamanız sporu daha kolay hale getirebilmektedir.

Wakeboard yaparken bağlı olduğunuz ip sistemi üzerinde aynı anda 6-7 kişi (parkurun uzunluğuna bağlı olarak kişi sayısı artabilir) kayak yapabilmektedir. Belirli aralıklarla çıkan kişiler birbirini takip ederek parkurda kayak yapabilecektir.

İplerin bağlı olduğu makara sisteminin motoları elektrik ile çalışmakta olduğundan diğer su sporlarında harcanan mazotun oluşturduğu kirliliği çevreden korumaktadır.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir