WordPress Yazı Sürümleri Nasıl Kapatılır, Nasıl Silinir?

Nasıl Yapılır ? Anıl Birgül

WordPress yazılımı kurulduğu zaman yazı sürümleri de otomatik olarak yüklenmektedir. Bu yazı sürümleri yazınsal işlemlerde yapılan her düzeltmeyi yazılımın içerisinde bulunan database içerisine aktararak bu alanın gerkeksiz bir şekilde dolmasına neden olmaktadır. Bu sürüm kapatılarak database’in dolması engellenebilmektedir. İnternet sitelerinin sunucuları içerisinde yer alan bu yazı sürümleri database içerisinde her işlemi saklı tutmakta ve bu nedenle de database sunucusu gereksiz bilgilerle dolmaktadır. WordPress yazı sürümleri nasıl kapatılır sorusuna gelindiğinde ise bu işlem basit ve anlaşılabilir adımlarla yapılabilmektedir. Yazı sürümleri nasıl silinir? sorusu verilecek olan kodlarla birlikte cevap bulmaktadır.

Phpmyadmin

Database içerisinde gereksiz yere yer işgal eden yazı sürümlerini silmek için kullanabileceğiniz bir yöntem olan phpmyadmin kullanımı bu alanda tercih edilecek yöntemlerden bir tanesidir. Cpanel ve plesk panelinde yer alan phpmyadmin açılarak sitenin bağlı bulunduğu database’in seçilmesi gerekmektedir. SQL bölümünden “DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = “revision” sorgusunun çalıştırılması gerekir. Doğru bir şekilde yapılan işlem sonrasında kaç tane yazı sürümünün silindiğine dair bir ekran karşınıza gelecektir.

Better Delete Revision

Uygulama bilgisayara kurulduktan sonra WordPress admin bölümünün ayarlar kısmından “Better Delete Revision” alanı seçilmelidir. Bu alana basıldıktan sonra eski yazı sürümlerinin hepsinin teker teker silindiği ve otomatik silme talimatı verilerek database’in tekrar dolmasının önlenebileceği görülmektedir.

“wp-config.php” Yöntemi

İnternet sitesinin bulunduğu sunucu kısmına bağlantı kurularak ve WordPress dosyalarının içerisinden “wp-config.php” dosyası bulunarak gerçekleştirilecek bu işlem de yazı sürümlerinin kaldırılması ve silinmesi için alternatif bir seçenek olarak düşünülebilmektedir. Dosya bulunduktan sonra dosya adının sonuna define (‘WP_POST_REVISIONS’, false); yazıldığı ve enter tuşuna basıldığı zaman yazı sürümlerinin tamamının silindiği görülecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir