Yandex ZEN Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Nasıl Kapatılır?

Internet anilbirgul

Yandex Zen Nedir ?

Yandex Zen, kullanıcıların internet ortamında ilgisini çekebilecek türdeki yayınları tespit ederek, otomatik olarak sunmayı hedefleyen ve doğru bilgiye ulaştıran Yandex arama motorunun bir servisidir. Yandex Browser (Internet Tarayıcısı) ile entegre çalışmakta olan Yandex Zen, kullanıcıların gezinti esnasında neler ile ilgilendiğini arkaplanda çalışan yazılım ile tespit etmekte olup, bu ilgi alanlarına göre haber siteleri, blog siteleri ve kaliteli içerik sunmakta olan güvenilir internet sitelerinden yayınları kullanıcıya çıkarmaktadır. Haber akışı yeni yayınlar eklendikçe güncellenmektedir.

Yandex Zen, internet tarayıcı ile çalışabildiği gibi, iOS ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazların tarayıcılarına entegre edilerek kullanılabilir.

Nasıl Kullanılır ?

Yandex Browser veya mobil internet tarayıcınızda, yeni bir sekme yani boş bir sayfa açarak sizlere sunulacak önerileri tablo içerisinde görebilirsiniz. Kullanıcı ilgisine göre ve yeniliğe göre sıralanmakta olan bu listenin tamamını görmek istiyorsanız şeridi aşağıya doğru kaydırarak kullanabilirsiniz.

Eğer ilginizi çeken bir yayın olduğunu düşünüyorsanız, liste üzerinden tıklama yaptığınızda, gerekli internet sitesine yönlendirme yapılacak ve yeni sekme açılarak, okumanız sağlanacaktır. Yeni sekme açılmasının sebebi, akışların sürekli olarak güncellenme ihtimali bulunduğu için, beğendiğiniz yayınlara tekrar erişim sağlayabilmenizdir. Sekmeyi değiştirip tekrar öneri listesine dönerek buradan yeni haberleri okumaya devam edebilirsiniz.

Eğer Zen yayın akışındaki haberlerin bittiğini düşünüyorsanız ve yenilerinin gelmesini istiyorsanız, alt kısımda bulunan “Daha Fazla Göster” tuşuna tıklayabilir veya sayfayı yenileyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yandex Zen’e Nasıl Kayıt Olunur?

Yandex Zen’in kullanıcılar tarafından kullanılabildiği gibi birde diğer boyutu bulunmaktadır. Yandex Zen’de listelenen yayın akışları, site geliştiricileri tarafından desteklenmektedir. Yani bir internet siteniz bulunuyorsa ve sitenizin içeriğine güveniyorsanız, yapmanız gereken tek şey, sitenizi Yandex Zen’e kayıt ettirmek olacaktır.
Yandex Zen’e kendi internet sitenizi kayıt ettirirseniz, yeni eklediğiniz yazılar ve haberler, Yandex Zen yayın akışında görüntülenecek ve böylelikle Yandex tarayıcısının kullanmakta olan milyonlarca kişinin önüne çıkabilirsiniz. Kullanıcılar buradan sizlerin içeriğine erişeceğinden, sitenize daha fazla giriş olacak ve gelirinizi hızlı bir şekilde katlayacaksınız.

Yandex Zen’de yayınlarınızın gözükebilmesi için iki adet yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi manuel olarak tabir edilen ve site sahibinin kendi eklemesi gereken yardımcı araçtır. “Yandex Zen Düzenleyicisi” olarak bilinmektedir. Diğeri ise Yandex tarafından otomatik olarak tespit edilen “Web Siteleri Tarama Aracıdır”. Bu araç kendi siteler içerisinde tarama yaparak, kaliteli içerikleri tespit eder ve kullanıcıların huzuruna çıkartır.

İkisi arasındaki fark ise şu şekildedir;
Düzenleyici ile yayınladığınız içerikleri ilerleyen zamanlarda tekrar değiştirebilir ve kullanıcıların erişimine açabilirsiniz. Ancak RSS ile eklenen yayınlara müdahale etme şansınız bulunmamaktadır. Sadece kendi sitenizde yazı ile ilgili değişiklikler yaparsanız, burada gözükecektir.

Yandex Zen Düzenleyicisi ileyayınlarınızı Yandex.Zen’in huzuruna sunabilir, resim, video ve metin içeren makaleleri yayınlayabilirsiniz. Otomatik olarak tespit edilmek istiyorsanız Yandex’te kayıtlı bulunan RSS yayın akışınızı oluşturmanız gerekecektir. Bu RSS Yayın akışını “Yandex.Webmaster” aracından ekleyebilirsiniz.

Yandex Zen’de Kanal Nasıl Oluşturulur ?

Kanal oluşturmak için tek yapmanız gereken Yandex Browser üzerinden giriş yapmanızdır. Eğer Yandex kullanıcı hesabınız bulunuyorsa bunu Yandex.Zen’e bağlayabilir veya kullanmakta olduğunuz sosyal ağ hesaplarınız ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra yukarı kısımda bulunan bölümlerin aktif olduğunu görecek ve buradan yayınlarınızı dilediğiniz şekilde yayınlayabileceksiniz.

Tarayıcıdan Yandex Zen Nasıl Kapatılır ?

Yandex.Zen’i kullanmak istemeyenler ve eski görünümüne dönmek isteyenlerin yapması gereken oldukça kısa ve kolay bir yol bulunmaktadır. Aşağıda adım adım neler yapmanız gerektiğini belirtiyorum.

  1. Yandex tarayıcınızda bulunan “Ayarlar” bölümüne geçiş yapın.
  2. “Görünüm Ayarları” bölümüne giriş yaparak, son aşamaya ilerleyin.
  3. “Özel Yayın Akışı Olan Yandex.Zen’i Yeni Sekmede Göster” diye bir seçenek göreceksiniz. Bunu devre dışı bırakarak, kapatabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir