Yeni Anakart Alacaklara Tavsiyeler

Bilgisayar editor

Anakart yeni bir PC için olduğu kadar eski sistemi upgrade ederken de temel bileşen olarak en önemli unsur anakarttır. Şayet yeni bir satın alma yapılacaksa anakart kullanılacak bu işlemci ve bellek modüllerini de belirleyeceğinden, satın alma işleminde tercihi üç bileşeni ile birlikte değerlendirmek gereklidir. Bu ürünler genellikle döviz cinsinden bedelle satılmaktadır. 150 Dolar gibi düşük bir ücret ile alınacak olan anakart, işlemci ve bellek alınabilmektedir. Ancak performans da aynı oranda düşük olacaktır. Standart ölçülere sahip olup da evde kullanılabilecek, üç bileşen için yaklaşık 300-400 Dolar kadar bir bütçe ayrılması ile ancak verimli bir performans elde edilebilecektir. Bu sebeple yeni anakart alacaklara tavsiyeler kullanıcılar için çok fayda sağlayacaklardır.

Anakart alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Mevcutta kullanılan veya alınması planlanan anakartın işlemci ve bellek modülleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü her işlemci hem anakart ile kullanılamaz. Örneğin Intel’in işlemcileri için Soket 478, AMD içinse Soket A işlemci yuvasına sahip anakar alternatifleri içinden tercih yapmak gereklidir. Yine başka bir örek olarak DDR-SDRAM yuvaları yer alan bir anakart ile Rambus modüllerini kullanmak olanaksızdır. Anakart satın alırken üzerinde uygun bellek yuvalarının bulunması önemle itina gösterilmesi gereken bir durumdur. Ayrıca satın alınacak olan anakart üzerinde PCI yuvasının yeterli sayıda bulunması da çok önemlidir. En az beş adet PCI yuvası olmalı ki TV kartı, modem, ses kartı, ethernet gibi bileşenlerin kullanılması mümkün olsun.

anakart-alacaklara-tavsiyeler

Uygun fiyatlı anakart alırken neye bakılmalı?

Anakart satın alırken uygun fiyatlı olması için bilinmedik markalar satın alınması güncellenen sürücü ve yazılım desteğinden faydalanma şansı bulunmaz. Yani ucuz satılan üründen alınacak olan destek oldukça kısıtlı olur. Yeni çıkan modeller ilk zaman ile sonrasında fiyat olarak oldukça gerileyeceği için acele etmemek gerekir. Fiyat ve performans oranını iyi değerlendirmek faydalı olacaktır. Garanti koşulları incelenmeli ve iyi bir piyasa araştırması yapılmalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir