Yüzyılın Belası: Migren Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Sağlık anilbirgul

Hemen hemen hepimizde az yada çok rastlanan bir baş ağrısı mevcuttur. Bazı durumlarda o baş ağrısı düşünüldüğü kadar basit olmayabilir. Migrenin en önemli belirtilerinden birisi de baş ağrısıdır. Ancak sadece baş ağrısı değildir, otonom sinir sisteminden oluşan bio-elektriksel bir hastalıktır ve tüm bedeninizi etkileyen şikayetler mevcuttur. Bunların başında gelenler; bulantı, kusma, ishal, terleme, yorgunluğun yanı sıra ışık, ses, koku hassasiyetleri sinirlilik ve huzursuzlukta genel belirtileridir. Görüş bulanıklığı, baş dönmesi ve göz kararması gibi durumlarda oluşabilmektedir.

Migren kendisini ataklar şeklinde gösteren ve şikayetlerin en aza indirilebilen  nörojik bir rahatsızlıktır. Atak sırasında, otonom sinir sisteminin işlevi olan damar-sindirim-dolaşım geçici aksar. Migren atakları öncesinde kişilerde psikolojik düşüşler ve depresif reaksiyonlar gösterebilmektedir. Mutlaka ihmal edilmeden doktora gidilmesi gerekilen bir durumdur. Bununla beraber her şiddetli baş ağrısı migren olmayabilir. Uzmanlar tarafından görülüp doğru tanı ve tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Migrene Evde Alabileceğiniz Bir Kaç Önlem !

Egzersizler yapın: Boyun ve omuzlar başta olmakla beraber esneme hareketleri yapıp tüm bedeninizi rahatlatmasını sağlayın. Vücudunuzdaki kasların gevşemesi ve hareketlilik bedeninize iyi gelecektir.

Uykunuzu ihmal etmeyin: Uyku düzensizliği, uyuyamama, kalitesiz uyku … vs.  birçok hastalığa neden olmaktadır. Özellikle beyin- sinir hastalıklarında önemli rol oynar. Yeterince uykunuzu aldığınızdan emin olun, bedeniniz gerekli uyku alamadığında mutlaka bir şekilde hata sinyali verecektir, bu da hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.  Uyku düzeninize dikkat edin aynı saatlerde uyuyup aynı saatlerde kalkmaya özen gösterin ama fazla uyumamaya da dikkat edin.

Dinlenmeyi unutmayın: Atak geçirdiğinizi düşündüğünüz an karanlık ve sessiz alanlarda bulunmak atağın şiddetini azaltacaktır. TV ve bilgisayar ekranına bakmamaya özen gösterin. Mümkünse karanlıkta uyumaya çalışın.

Masaj: Nane yağıyla alın bölgeniz ve şakaklara uyguladığınız hafif bir masaj ağrılarınıza bir miktar iyi gelecek ve azalmasına yardım edecektir.

Havlu: Başınızın çevresini çok sıkı olmamakla beraber bir havluya sarın.

Beslenme: Mutlaka doktorunuzdan yardım alarak magnezyum, B2 vitamini ve omega 3 açısından zengin bir beslenme programı uygulayın.

Unutmayın: Doktorunuzun verdiği ataklar durumun bir ilacınız var ise yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

Bunların yanında mide bulantılarınıza iyi gelebilecek bitki çayları da sizi biraz daha rahatlatacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir